Marthinsen, Marianne

Labour Party
Member of the Storting for Oslo County
Member, Standing Committee on Foreign Affairs and Defence

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Oslo County, Labour Party
2013–2017 Member of the Storting for Oslo County, Labour Party
2009–2013 Member of the Storting for Oslo County, Labour Party
2005–2009 Member of the Storting for Oslo County, Labour Party

Storting committees

2017–2021

Member, Standing Committee on Foreign Affairs and Defence
Member, Extended Committee on Foreign Affairs and Defence

2013–2017

First Vice Chair, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

2009–2013

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs 25.10.2012 - 30.09.2013
Member, Standing Committee on Energy and the Environment 20.10.2009 - 25.10.2012

2005–2009

Member, Standing Committee on Energy and the Environment

Parliamentary delegations

2017–2021

Member, Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

2017–2021

Member, Delegation to EFTA and EEA Parliamentary Committees

2011–2013

Delegate, UN General Assembly

Political appointments

2005– Chair, Social Democratic Association
1997–2001 Member/chair of various executive committees in local Labour Youth branches
1996– Member, executive committee, Oslo Labour Party

Education and work experience

2003–2005 Editorial assistant, Norwegian Broadcasting Corporation (NRK)
2002–2003 Adviser on international issues, Labour Youth
2001–2002 Office worker, National Insurance Administration
2001– Social Economics, University of Oslo
1999–2001 County secretary, Labour Youth, County of Oslo branch
1999 Office worker in law office


Last updated: 19.10.2018 10:16