Weberg, Dag C.

Weberg, Dag C. (1937-)

Parti:
Høyre
Sist innvald som representant for
Oppland 1993-1997
Ansiennitet:
8 år, 112 dagar

Gå til biletgalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Fødd 14.09.1937 i Hole, Buskerud
  • Son av bonde Dagfinn Weberg (1894-1990) og husmor Marthe Holm (1901-1982)

Stortingsperiodar

  • Vararepresentant nr 3 for Oppland, 1977 - 1981, H.
  • Vararepresentant nr 3 for Oppland, 1981 - 1985, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 5 for Oppland, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 7 for Oppland, 1993 - 1997, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    2. varapresident, Lagtinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    1. varapresident, Lagtinget, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Midlertidig president, Lagtinget, 22.11.1993 - 17.12.1993

Medlemskap i stortingskomitear

  • 1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjonar

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1954
  • Handelsskoleeksamen 1955
  • Befalsskole 1957
  • Jønsberg landbruksskole 1959

Yrke

  • Bonde på Kvelsrud gård, Jevnaker frå 1965
  • Selvstendig næringsdrivende (næringsrådgivning/samfunnskontakt) frå 1997
  • Deltaker i næringsvirksomhet (styreverv) frå 1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Jevnaker kommunestyre 1975-1979, 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Oppland 1983-1987, 1987-1989

Offentlege verv

  • Medlem Utvalg for lovgivningen om forsikringsvirksomhet 1980-1984 (Harlem-komiteen)
  • Medlem Finansutvalget, Oppland 1984-1989
  • Medlem Samferdselsstyret, Oppland 1984-1989
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Oppland 1984-1989

Tillitsverv i parti

  • Formann Jevnaker Høyre 1968-1973
  • Medlem Styret for Oppland Høyre frå 1975
  • 1. viseformann Oppland Høyre 1977, formann 1977-1983
  • Medlem Høyres sentralstyre 1977-1983, fra 1988
  • Medlem Høyres programkomité 1983-1985, 1987-1989
  • Leder Høyres gruppe i Oppland fylkesting 1984-1989

Tillitsverv i organisasjonar

  • Formann Hadeland forsøks- og driftsplanering 1970-1976
  • Nestformann Norske forsøksringers fellesforening 1972-1976

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Jevnaker Meieri 1975-1977, formann 1977-1980
  • Medlem Styret for A/L Ringerike Meieri 1981-1983
  • Medlem Styret for Improved Products Ltd. A/S frå 1998
  • Medlem Styret for Norsk Finansanalyse ASA frå 1999
  • Medlem Styret for Seafood 4 You frå 2000
  • Leder Styret for Scanbygg AS frå 2000
  • Leder Styret for Swebo Norge A/S frå 2000