Firing, Jørgen Leonard

Firing, Jørgen Leonard (1894-1977)

Parti:
Høyre
Sist innvald som representant for
Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg) 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dagar

Gå til biletgalleri

Firing, Jørgen Leonard har gått bort.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Fødd 09.03.1894 i Horten, Vestfold
  • Død 07.03.1977
  • Son av kjøpmann Anton Firing (1864-1918) og Hanna Olsen Eskebæk (1872-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1945 - 1949, H.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 1945-49

    Medlem, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i spesialkomitear, interne styre og utval, m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1909
  • Horten tekniske skole 1914
  • Studerte skipskonstruksjon i Kiel 1924-1925
  • Studerte skipskonstruksjon i London 1930

Yrke

  • Tegner ved Marinens flyfabrikk 1915
  • Tegner og driftsassistent hos White Poppe Ltd Motorengineers, Coventry 1915-1917
  • Tegner ved Marinens hovedverft, Horten 1920-1924
  • Avdelingsingeniør ved Marinens hovedverft, Horten 1924-1942
  • Overingeniør og stedfortreder for verftsdirektøren, ved Marinens hovedverft, Horten 1942-1948
  • Direktør ved Marinens hovedverft, Horten 1948-1960

Annan aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Frivillig i 1. verdenskrig, Palestina og Egypt 1917-1920

Medaljar og utmerkingar m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull
  • Deltagermedaljen
  • British War Medal
  • Allied Victory Medal

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Horten bystyre 1925-1928, 1928-1931, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963

Offentlege verv

  • Medlem Styret for Horten yrkesskole og Horten tekniske skole 1941-1961

Tillitsverv i organisasjonar

  • Formann Horten hagebruksforening frå 1938
  • Medlem Teknisk komité i Kgl. Norsk motorbåtforening frå 1938
  • Medlem Styret i N.I.F.Tønsberg-avdelingen 1940-1946

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Gjengangeren 1945-1965
  • Medlem Styret for Modelltanken i Trondheim 1947-1960
  • Medlem Styret for Horten sparebank 1951-1965