Teknisk test 17.–18. september

Tirsdag 17. og onsdag 18. september gjennomføres det tekniske tester av infrastrukturen i stortingssalen. I perioden vil blant annet talerlisten, nett-TV og førstesiden på  stortinget.no bli testet, og det kan oppleves aktivitet i disse.

Kongshaug, Leif Helge

Kongshaug, Leif Helge (1949-)

Parti:
Venstre
Sist innvald som representant for
Møre og Romsdal 2005-2009
Ansiennitet:
8 år, 0 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 31.07.1949 i Averøy, Møre og Romsdal
  • Son av gårdbruker/veiarbeider Konrad Kongshaug (1909-1985) og husmor Astrid Nasvik (1914-1994)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1997 - 2001, V.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 2005 - 2009, V.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1997-2001

    Varasekretær, Stortinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    2. varapresident, Lagtinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomitear

  • 1997-2001

    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Valgkomiteen, 14.11.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    Medlem, Næringskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomitear, interne styre og utval, m.m.

  • 1997-2001

    Medlem, Utvalget for å vurdere stortingsrepresentantenes arbeidsvilkår, 06.04.2000 - 22.03.2001

Medlemskap i gruppestyre

  • 1997-2001

    Nestleder gruppestyret, Venstre, 01.10.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Landbruksdepartementet, 19.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole 1956-1963
  • Averøy framhaldsskole 1963-1964
  • Averøy realskole 1964-1966
  • Gymnas (reallinje) 1966-1969
  • 2-årig lærerskole 1970-1972
  • Kroppsøving grunnfag 1972-1973
  • Matematikk grunnfag 1973-1974
  • Ledelse og administrasjon 1990-1991

Yrke

  • Lærervikar 1969-1970
  • Lærer 1974-1978
  • Rådgiver 1978-1986
  • Gårdbruker frå 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Averøy kommunestyre 1979-1983, ordfører 1986-1987, 1987-1991, 1991-1995, 1995-1997
  • Medlem Averøy formannskap 1983-1986

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1991-1995, 1995-1997

Offentlege verv

  • Formann Styret for Averøytunnel A/S 1987-1998
  • Medlem Nærings- og miljøutvalget 1991-1997
  • Medlem Reiselivsrådet, Møre og Romsdal 1991-1997
  • Formann Styret for Atlanterhavsvegen A/S 1992-1999
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling frå 2010

Tillitsverv i parti

  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Unge Venstre 1970-1972
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Venstre 1991-1997

Tillitsverv i organisasjonar

  • Medlem Styret i Kårvåg I.L. 1975-1980

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Nordmøre Sparebank 1988-1998
  • Nestleder Styret for Nordmøre Energiverk A/S 1991-1998