Fagerås, Mona

Fagerås, Mona (1972-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Representant for
Nordland 2021-2025
Medlem
Transport- og kommunikasjonskomiteen
Ansiennitet:
4 år, 23 dagar

Gå til biletgalleri

Tilhøyrer

Fullmaktskomiteen

Medlem
01.10.2021 - 30.09.2025

Transport- og kommunikasjonskomiteen

Medlem
19.10.2021 - 30.09.2025

Valgkomiteen

Varamedlem
09.10.2021 - 30.09.2025

Biografi

Personalia

  • Fødd 09.01.1972 i Harstad, Troms
  • Dotter av distriktssjef Samvirke forsikring Arne Peder Angel Hanssen (1938-) og hjemmeværende Lillian Jenny Fagerås (1943-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 9 for Nordland, 2017 - 2021, SV.
  • Representant nr 8 for Nordland, 2021 - 2025, SV.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2017-2021

    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 13.02.2018
    Medlem, Utdannings- og forskningskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

    2021-2025

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2021 - 30.09.2025
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2021 - 30.09.2025
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2021 - 30.09.2025

Medlemskap i gruppestyre

  • 2017-2021

    Vara innpisker, Sosialistisk Venstreparti, 16.10.2019 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Universitet i Tromsø, sosiologi grunnfag 1991-1992
  • Høgskolen i Tromsø, lærerutdanning 1992-1995

Yrke

  • Lærer Lindeberg skole, Oslo 1995-1999
  • Lærer Leknes skole, Vestvågøy 1999-2001
  • Lærer Lamarka skole, Sortland 2001-2002
  • Lærer Ballstad skole, Vestvågøy 2002-2013
  • Rektor Opdøl skole 2012-2013
  • Rektor Buksnes skole 2014-2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestvågøy kommunestyre 2003-2007, 2007-2011
  • Medlem Vestvågøy formannskap 2011-2015

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 2015-2017 (fylkesråd for næring)

Tillitsverv i parti

  • Nestleder Nordland Sosialistisk Venstreparti 2014-2016