Kandahl, Torolv

Kandahl, Torolv (1899-1982)

Parti:
Høyre
Sist innvald som vararepresentant for
Buskerud 1958-1961
Ansiennitet:
4 år, 84 dagar

Gå til biletgalleri

Kandahl, Torolv har gått bort.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Fødd 17.08.1899 i Lyngdal, Vest-Agder
  • Død 05.03.1982
  • Son av lærer Tor Mathias Kandahl (1876-1955) og Sanna Mathilde Torjesen (1877-1969)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 5 for Buskerud, 1950 - 1953, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1958 - 1961, H.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 1950-53

    Medlem, Kommunalkomiteen, 23.01.1950 - 28.06.1952
    Medlem, Samferdselskomiteen, 28.06.1952 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1918
  • Cand.jur. 1926

Yrke

  • Journalist i Tønsberg Blad 1918-1919
  • Journalist i Morgenbladet 1919-1922
  • Stortingsstenograf 1922-1927
  • Redaksjonssekretær i Aftenpostens politiske avdeling 1928-1941
  • Redaktør i Drammens Tidende og Buskerud Blad 1945-1961
  • Sjefredaktør i Aftenposten 1961-1970

Annan aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Arbeidet ved den norske regjerings informasjonskontor i London 1941-1942
  • Sjef for informasjonskontoret i New York 1942-1945

Medaljar og utmerkingar m.m.

  • Norsk Presseforbunds hederstegn i gull 1947
  • Æresdoktor Luther College, Iowa 1966
  • Kommandørkorset av St. Olavs Orden 1975

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Aker kommunestyre 1934-1937, 1937-1939, varaordfører 1939-1940

Offentlege verv

  • Medlem Utvalg til å vurdere NRKs rett til redigering og klipping av programmer 1970

Tillitsverv i parti

  • Formann Drammen Høyre 1956-1961
  • Viseformann Buskerud Høyre 1958-1961
  • Medlem Høyres sentralstyre 1961-1970

Tillitsverv i organisasjonar

  • Medlem Styret i Oslo journalistklubb 1921-1922
  • Medlem Styret i Norsk presseforbunds journalistgruppe 1931-1937
  • Medlem Oslo journalistklubb fra 1935, formann 1937-1941, 1945-1946
  • Medlem Styret i Den konservative presses forening frå 1936
  • Formann Norsk redaktørforening 1950-1956 (arkitekt for Redaktørplakaten, om redaktørens rettigheter og plikter overfor utgivere og samfunnet)
  • Medlem Styret i Det internasjonale presseinstitutt (Zürich) 1961-1963
  • Formann Den konservative presses forening 1961-1970
  • President Nordmanns-forbundet 1963-1975

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Høyres Pressebyrå 1970