Røiseland, Bent

Røiseland, Bent (1902-1981)

Parti:
Det Nye Folkepartiet
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1969-1973
Ansiennitet:
27 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Røiseland, Bent har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.10.1902 i Holme, Vest-Agder
  • Død 31.10.1981
  • Sønn av gårdbruker Bent Bentsen Røiseland (1844-1925) og Otilde Josefine Solås (1877-1962)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Vest-Agder, 1945 - 1949, V.
  • Representant nr 1 for Vest-Agder, 1950 - 1953, V.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1954 - 1957, V.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1958 - 1961, V.
  • Representant nr 1 for Vest-Agder, 1961 - 1965, V. (01.10.1961 - 02.03.1962)
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1961 - 1965, V. (02.03.1962 - 30.09.1965)
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1965 - 1969, V.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1969 - 1973, V. (01.10.1969 - 09.12.1972)
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1969 - 1973, DNF. (09.12.1972 - 30.09.1973)

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Sekretær, Lagtinget, 19.07.1949 - 10.01.1950

    1950-53

    Sekretær, Lagtinget, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Midlertidig president, Lagtinget, 17.06.1952 - 28.06.1952

    1954-57

    President, Lagtinget, 16.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    President, Lagtinget, 18.01.1958 - 11.01.1959
    President, Lagtinget, 01.10.1960 - 30.09.1961

    1965-69

    President, Lagtinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Sekretær, Samferdselskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 09.05.1950 - 23.06.1950
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Nestformann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Nestformann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 05.10.1970
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.10.1969 - 05.10.1970
    Medlem, Forsvarskomiteen, 05.10.1970 - 30.09.1973

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1954-57

    Medlem, Reglementskomiteen, 22.03.1957 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1959 - 1959

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Medlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Formann gruppestyret, Venstre, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Formann gruppestyret, Venstre, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Formann gruppestyret, Venstre, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Formann gruppestyret, Venstre, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Formann gruppestyret, Venstre, 01.10.1969 - 01.10.1970

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1923

Yrke

  • Gårdbruker på farsgården 1925-1960
  • Ligningssekretær 1936-1940

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Holum kommunestyre 1931-1934, 1934-1937
  • Medlem Holum formannskap 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsnemnda, Holum 1930-1931, formann 1931-1932
  • Formann Forsorgsstyret, Holum 1932-1934
  • Formann Overligningsnemnda, Holum 1933-1934
  • Medlem Holum menighetsråd 1936-1945
  • Formann Skogrådet, Holum 1939-1945
  • Medlem Jordlovkomiteen av 1947 fra 1947
  • Varaformann Fylkesskogrådet, Vest-Agder 1947-1950
  • Medlem Statens vassverksråd 1949-1957
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 1954-1973
  • Medlem Komiteen av 1957 til å revidere konsesjonslovgivningen fra 1957
  • Medlem Agder bispedømmeråd 1958-1965
  • Medlem Statens vassforsyningsråd 1962-1974
  • Formann Bispemøtets konsultative utvalg for utenriksspørsmål 1967
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1967
  • Medlem Representantskapet for Det teologiske menighetsfakultetet

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Holum Venstrelag 1928-1930, formann 1930-1940
  • Formann Styret for Vest-Agder Venstrelag 1936-1940, 1945-1946
  • Formann Norges Venstrelag 1952-1964
  • Medlem Landsrådet i Det Liberale Folkepartiet 1971-1975

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Mandal fellesforening for Det norske misjonsselskap 1937-1949
  • Medlem Representantskapet i Vest-Agder Melkesentral 1938-1945
  • Medlem Kretsstyret for Agder indremisjon
  • Medlem Representantskapet i Agder indremisjon
  • Medlem Representantskapet i Vest-Agder skogeierlag
  • Formann og medlem Styret for Holum skogeierlag
  • Medlem Styret for Marnar og Audna skogsalslag

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for livsforsikringsselskapet Andvake 1960-1972
  • Medlem Styret for Halse Meieri
  • Medlem Representantskapet for Vårt Land

Litteratur

  • Festskrift til Bent Røiseland på 70 års dagen 11. oktober 1972, Aschehoug Oslo 1972
  • Garvik, Olav, Marianne Røiseland og Jens Vetland: Røiseland: statsministeren vi ikke fikk, Vigmostad & Bjørke Oslo 2003