Olsen, Bjørnar

Olsen, Bjørnar (1952-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Nordland 1997-2001
Ansiennitet:
4 år, 252 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 30.01.1952 i Bodø, Nordland
  • Sønn av vaktmester Marian Olsen (1926-1982) og kjøkkenassistent Magda Nohr (1928-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1993 - 1997, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1997 - 2001, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 24.01.1994-30.09.1997 for Hill-Marta Solberg.
  • Møtte fast som representant 01.10.1997-17.10.1997 for Hill-Marta Solberg.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Finanskomiteen, 01.02.1994 - 27.10.1996
    Leder, Finanskomiteen, 27.10.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 25.10.1996 - 20.03.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Europautvalget, 16.12.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1997 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 24.01.1994 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1967
  • Yrkesskole 1968-1970

Fagbrev

  • Fagbrev som landbruksmekaniker 1970

Yrke

  • Mekaniker Felleskjøpet, Harstad 1970-1978
  • Mekaniker Maskin A/S K Lund, Harstad 1978-1980
  • Selger Åkermans Maskin A/S 1980-1988
  • Avdelingsleder Felleskjøpet, Sortland 1992-1994
  • Administrerende direktør i Top of Europe 1998-1999 (selskapet er et markedsføringsselskap for reiselivsnæringen i Nord-Norge)
  • Informasjonssjef Statkraft SF, region Nord-Norge fra 1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Evenes kommunestyre 1985-1987, ordfører 1989-1991

Offentlige verv

  • Nestleder Sårbarhetsutvalget 1999-2000

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Evenes Arbeiderparti 1980-1991
  • Medlem Styret for Nordland Arbeiderparti 1987-1993
  • Leder Nordland Arbeiderparti 1993-2001
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1998

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Nordic Gruppen, Harstad fra 2000
  • Medlem Styret for Ofoten Sparebank 2000-2008, leder fra 2008
  • Nestleder Styret for Leonard Nilsen & Sønner Spitsbergen AS fra 2002
  • Leder Styret for Støperi Nord, Evenes fra 2005
  • Medlem Styret for NorInnova Invest AS, Tromsø fra 2007