Bråten, Elsa Rastad

Bråten, Elsa Rastad (1918-1999)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Oslo 1973-1977
Ansiennitet:
2 år, 116 dager

Gå til bildegalleri

Bråten, Elsa Rastad har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.02.1918 i Oslo
  • Død 21.12.1999
  • Datter av typograf Ingvald Rastad (1891-) og rengjøringsinspektør Sigrid Hilton (1898-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 16.10.1973-15.01.1976 for Knut Frydenlund.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Sekretær, Justiskomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 16.10.1973 - 15.01.1976

Medlemskap i regjering

  • Politisk sekretær, Familie- og forbrukerdepartementet, 1959 - 1959
    Statssekretær, Justis- og politidepartementet, 26.03.1971 - 18.10.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1936
  • Forberedende prøve filosofi 1945

Yrke

  • Kontorfunksjonær i Oslo kommune 1940-1945
  • Journalist i Arbeiderbladet 1945-1949, 1950-1951
  • Salongpike i utenriksfart 1949-1950, 1951-1953
  • Redaktør i Arbeiderkvinnen 1953-1959
  • Konsulent i Universitetsforlaget 1965-1967
  • Konsulent i Arbeidsdirektoratet fra 1967

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1955-1959
  • Medlem Oslo formannskap 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Trygdekassa, Oslo 1959-1963
  • Medlem Styret for Norsk journalisthøgskole 1966-1969
  • Medlem Statens velferdsråd for handelsflåten 1971-1975
  • Medlem Utvalget til å utrede kvinneyrkers lønnsplassering 1972-1974
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1974 1974-1978
  • Medlem Byutvalget 1979-1983
  • Medlem Interdepartementalt samordningsutvalg for ressursforvaltning, miljøspørsmål og regional planlegging 1979-1984
  • Medlem Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd 1979-1985
  • Medlem Sentralrådet for samarbeidsutvalg i staten, 1980
  • Medlem Utvalg for petroleumsvirksomheten nord for 62. breddegrad, 1980

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Arbeiderpartiets kvinnesekretariat 1963-1975, medlem 1975-1979