Wika, Haakon Olsen

Wika, Haakon Olsen (1899-1981)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1945-1949
Ansiennitet:
13 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Wika, Haakon Olsen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.07.1899 i Vega, Nordland
  • Død 11.02.1981
  • Sønn av fisker og gårdbruker Ole Wika (1856-1926) og Anna Kristoffersen (1860-1940)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Nordland, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 6 for Nordland, 1945 - 1949, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Volda middelskole 1920-1921
  • Treiders handelsskole 1923

Yrke

  • Ligningssekretær, sekretær i formannskap og fattigstyre
  • Gårdbruker
  • Fisker 1913-1920
  • Herredskasserer i Vega 1925-1938
  • Forretningsfører i Vega trygdekasse og sekretær i Vega arbeidsløshetsnemnd fra 1936

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1967
  • Det kgl. Norske Videnskabers selskab medalje 1974
  • Nordland fylkes kulturpris 1976
  • Vega kommunes kulturpris 1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vega kommunestyre 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947, ordfører 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1966

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1947-1951, 1951-1955, 1955-1958, formann 1958-1959, 1959-1962, medlem 1959-1963, fylkesordfører 1963-1964
  • Medlem fylkesutvalg, Nordland 1950-1951, 1951-1955, 1955-1958, 1959-1963, 1965-1967

Offentlige verv

  • Medlem Forliksrådet, Vega 1928-1947, formann 1947-1952
  • Medlem Sosiallovkomiteen av 1937 fra 1937
  • Inspektør Justisdepartementet til å gjennomføre den nye budsjett- og regnskapsordning for kommunene 1939
  • Medlem Ansettelsesrådet for lensmenn, Nordland 1945-1952
  • Varamedlem Riksskattestyret 1945-1948, medlem 1948-1971
  • Medlem Brannlovkomiteen av 1947 fra 1947
  • Formann Representantskapet for Torghatten Trafikkselskap 1953-1963
  • Medlem Arbeidsnemnda 1955-1959
  • Formann Det interkommunale arbeidsutvalg for Sør-Helgeland 1959-1962
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1959-1969
  • Medlem Styret i Naturskadefondet 1961-1972

Tillitsverv i partier

  • Formann Vega Arbeiderparti
  • Nestformann Sør-Helgeland arbeiderparti

Andre administrative verv

  • Kasserer og forretningsfører Assuranseforeningen for motorfarkoster "Vega" 1926-1938 (medstifter til assuranseforeningen)

Litteratur

  • Wika, Haakon Olsen: Vega arbeiderparti 1917-47
  • Wika, Haakon Olsen: Vega arbeiderparti 1947-67
  • Wika, Haakon Olsen: Skolevesenet i Vega 1732-1832, 1936
  • Wika, Haakon Olsen: Vega bygdebok. 3b, Mosjøen 1961-77
  • Wika, Haakon Olsen: Vega kirke. Jubileumsåret 1964, Trondheim 1964
  • Wika, Haakon Olsen: Utvandrerne. Emigranter fra Vega 1869-1929, Brønnøysund 1975