Johnson, Hilde Frafjord

Johnson, Hilde Frafjord (1963-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Rogaland 1997-2001
Ansiennitet:
8 år, 59 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 29.08.1963
  • Datter av lektor Carl Bjarne Johnson (1930-) og sykepleier Ragnhild Frafjord (1931-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1989 - 1993, KrF.
  • Representant nr 10 for Rogaland, 1993 - 1997, KrF.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 1997 - 2001, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.10.1997-17.03.2000, Olaf Gjedrem møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Personlig rådgiver, Utenriksdepartementet, 1989 - 1990
    Statsråd, Utenriksdepartementet, utviklingssaker, 17.10.1997 - 17.03.2000
    Statsråd, Utenriksdepartementet, utviklingssaker, 19.10.2001 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole, Hetland videregående skole, Stavanger 1981
  • Studier i antropologi ved Selly Oak College, Storbritannia 1985
  • Cand.mag. (historie, statsvitenskap, sosialantropologi), Universitetet i Oslo 1986
  • Cand.polit. (hovedfag sosialantropologi), Universitetet i Oslo 1991

Yrke

  • Journalistvikariat i Stavanger Aftenblad 1982
  • Redaktør Ny Veg (organ for KrFU) 1984-1985
  • Redaksjonssekretær og medlem redaksjonen i Tidsskriftet Idé, organ for kristendemokratisk samfunnsdebatt 1986-1993
  • Journalistvikariat i Folkets Framtid 1987
  • Konsulent Ressursavdelingen Utenriksdepartementet 1992-1993
  • Spesialrådgiver for Afrikabanken 2006-2007
  • Nestleder UNICEF 2007-2011
  • FNs spesialutsending til Sør-Sudan 2011-2014

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • 2003 Commitment to Development Award 2003
  • Kommandør av St. Olavs Orden 2004

Verv

Offentlige verv

  • Medlem arbeidsutvalg for Komiteen for internasjonale spørsmål under Mellomkirkelig råd for Den Norske Kirke 1991-1997
  • Varamedlem Aksjonsutvalget ved atomulykker i fredstid (AVA) 1992
  • Medlem Presiding Council of ProVention fra 1999 (internasjonalt konsortium for forebygging av naturkatastrofer og kriser)
  • Medlem Senior Advisory Panel for Den asiatiske utviklingsbanken fra 2000

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sentralstyret i Kristelig Folkepartis Ungdom 1983-1984
  • Nestleder Kristelig Folkepartis Ungdom 1986-1987
  • Personlig sekretær for partileder og parlamentarisk leder Bondevik 1988-1989
  • Personlig sekretær/politisk rådgiver for parlamentarisk leder Gjønnes 1990-1991
  • Personlig sekretær/politisk rådgiver for partileder Bondevik 1990-1991
  • Varamedlem Kristelig Folkepartis sentralstyre 1993-1995
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre fra 1993 (for stortingsgruppen)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Rådet for Pastor Strømmes Minnestiftelse 1992-1996
  • Medlem Fellesrådet for det sørlige Afrika 1994-1997
  • Medlem Rådet for Den norske Helsingforskomiteen 1994-1997
  • Medlem Styret for hjelpeorganisasjonen Kirkens Nødhjelp 1996-1997
  • Medlem Styret for NOAS (Norsk Organisasjon for Asylsøkere) fra 2000

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for MENTOR, Internasjonalt Institutt for media, kommunikasjon og ledelse 1988-1992
  • Medlem Styret for Television Trust for the Environment (TVE) fra 2000

Litteratur

  • Diverse fagartikler innenfor sosialantropologi publisert i tidskrifter