Larsen, Hjalmar

Larsen, Hjalmar (1882-1960)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Oslo 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Larsen, Hjalmar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.07.1882 i Oslo
  • Død 15.12.1960
  • Sønn av fabrikkbestyrer Hjalmar Ludvig Larsen (1856-1891) og Bolette Elisabeth James (1861-1897)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Oslo, 1937 - 1945, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1945 - 1949, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1950 - 1953, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 04.12.1945-10.01.1950 for Einar Gerhardsen.
  • Møtte fast som representant 11.01.1950-19.11.1951 for Einar Gerhardsen.
  • Møtte fast som representant 19.11.1951-02.11.1953 for Trygve Bratteli.
  • Møtte fast som representant 02.11.1953-10.01.1954 for Rakel Seweriin.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1898
  • Jernbaneskolen 1900

Yrke

  • Bud ved jernbanen 1898
  • Telegrafist 1900-1910
  • Kontorist 1910-1928
  • Redaktør for "Jernbanen" 1920-1936
  • Fullmektig 1928-1937
  • Medarbeider "Jernbanemanden" fra 1936
  • Godssjefassistent 1937-1939
  • Stasjonsmester Oslo Ø. 1939-1947

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull
  • Krigsmedalje med stjerne

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Direksjonen for Norges Bank 1950-1953
  • Medlem Stasjonsutvalget
  • Medlem Tjenestegjøringsnemnda

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Jernbanens kontorpersonales forbund 1921-1932

Litteratur

  • Larsen, Hjalmar: Håndbok for jernbanetjenestemenn, Oslo 1926