Tøndel, Ingvald

Tøndel, Ingvald (1887-1952)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1950-1953
Ansiennitet:
6 år, 299 dager

Gå til bildegalleri

Tøndel, Ingvald har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.01.1887 i Rissa, Sør-Trøndelag
  • Død 28.09.1952
  • Sønn av Ole N. Tøndel (1851-1927) og Marit Damli (1849-1924)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1945 - 1949, KrF.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1950 - 1953, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Fra 28.09.1952, Johannes Wigum møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Skog- og vassdragskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 04.12.1946 - 30.06.1949

    1950-53

    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.01.1950 - 28.09.1952
    Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 09.05.1950 - 23.06.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fredly ungdomsskole 1904-1905
  • Hylla hagebruksskole 1907

Yrke

  • Handelsbestyrer i Lensvik 1908-1909
  • Gårdbruker 1913-1950
  • Tilsatt i Trøndelag indremisjonskrets fra 1923

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hemne kommunestyre 1922-1924, ordfører 1924-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, varaordfører 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Næringsnemnda, Hemne 1915-1918, forretningsfører 1915-1918
  • Medlem Menighetsrådet, Hemne 1922-1933, 1937-1952
  • Medlem Nidaros bispedømmeråd 1941-1949
  • Medlem Ligningsnemnda, Hemne
  • Medlem Skolestyret, Hemne

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Fosen fellesforening for indremisjon
  • Formann Styret i Lensvik og Hemne indremisjon

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Fredly og Bakketun ungdomsskoler