Kosmo, Jørgen

Kosmo, Jørgen (1947-2017)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 2001-2005
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Kosmo, Jørgen har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 05.12.1947 i Fauske, Nordland
  • Død 24.07.2017
  • Sønn av forretningsfører Joachim Kosmo (1896-1958) og hjemmeværende Haldis Marianne Hansen (1910-1992)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Vestfold, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 7 for Vestfold, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 6 for Vestfold, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Vestfold, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 02.04.1993-30.09.1993, Anne Helen Rui møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1993-30.09.1997, Trond Mathisen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Karin Lian møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 17.03.2000-30.09.2001, Karin Lian møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2001-05.10.2001, Dag Terje Andersen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2001-2005

    President, Stortinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989

    1989-93

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 02.04.1993
    Leder, Justiskomiteen, 23.10.1989 - 02.04.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.11.1990 - 02.04.1993

    1997-2001

    Leder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Varamedlem, Valgkomiteen, 14.11.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Leder, Valgkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Stortingets president, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2001-2005

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 17.12.2001 - 01.01.2002
    Medlem, Den særskilte komite nedsatt av Stortinget 18. mars 2005 for behandling av St.meld. nr. 17 (2004-2005), 18.03.2005 - 13.06.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Personlig varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 12.06.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -

    1997-2001

    Nestleder, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 17.03.2000

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 03.11.1990
    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 02.04.1993

    1997-2001

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Forsvarsdepartementet, 02.04.1993 - 25.10.1996
    Statsråd, Forsvarsdepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997
    Fungerende statsråd, Justis- og politidepartementet, 10.01.1997 - 04.02.1997
    Statsråd, Arbeids- og administrasjonsdepartementet, 17.03.2000 - 05.10.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1968

Lærlingepraksis

  • Tømrerlærling 1969-1973

Yrke

  • Bygningsarbeider Horten 1969-1979

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Storkors av St. Olavs Orden 2005
  • Storkors av svenske Nordstjernen 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Horten bystyre 1975-1979, varaordfører 1979-1983, ordfører 1983-1985

Offentlige verv

  • Nestformann Bygningsrådet, Horten 1976-1979, formann 1980-1983
  • Medlem Styret for Nordre Vestfold Avfallsselskap 1983-1985
  • Medlem Styret for Nordre Vestfold Produkter 1983-1985
  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens presse- og informasjonstjeneste 1990-1995
  • Riksrevisor og leder Riksrevisjonen 2006-2013

Tillitsverv i partier

  • Formann Horten Arbeiderparti 1975-1979
  • Medlem Styret for Vestfold DNA 1979-1980

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem, nestformann og formann Styret for Horten og Holmestrand bygningsarbeiderforening 1970-1983
  • Medlem Representantskapet i LO 1974-1975
  • Medlem Ungdomsrådet i Norsk Bygningsindustriarbeiderforbund 1974-1975
  • Organisasjonsarbeider Norsk Bygningsindustriarbeiderforbund, avdeling Vestfold 1979-1983
  • Medlem Styret for Fylkeskretsen av Norske kommuners sentralforbund 1984-1985

Litteratur

  • Kosmo, Jørgen: Vestuninonen og norsk forsvars- og sikkerhetspolitikk, Udenrigspolitiske skrifter nr. 87, København 1994