Vågsnes, Johannes

Vågsnes, Johannes (1923-2012)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1981-1985
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Vågsnes, Johannes har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.03.1923 i Tromøy, Aust-Agder
  • Død 26.02.2012
  • Sønn av bonde Jens Severin Gundersen (1881-1944) og husmor Marthine Johanne Johnsen (1879-1948)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1981 - 1985, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Nestformann, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1983 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student privatist 1948
  • Landbruksfaglige kurs 1949-1958

Yrke

  • Klokker i Tromøy menighet 1945-1977
  • Bonde på Gjerstad gård i Tromøy 1946-1985
  • Lærer i folke- og framhaldsskolen i Tromøy 1951-1962

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tromøy kommunestyre 1951-1955
  • Medlem Tromøy formannskap 1963-1967, 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Aust-Agder 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Formann Tromøy menighetsråd 1953-1957
  • Medlem Regionplanrådet for Arendal-Grimstad regionen 1965-1971
  • Formann Generalplanutvalget, Tromøy 1966-1971
  • Medlem Styret for Aust-Agder fylkesbibliotek 1967-1973
  • Formann Eldreomsorgskomiteen, Tromøy 1971-1974
  • Formann Skogrådet, Tromøy 1972-1975
  • Formann Fylkeslandbruksstyret i Aust-Agder 1973-1975
  • Varamedlem Styret for Arbeidstilsynet 1974-1984
  • Varamedlem Rådet for Hove leir- og friluftssenter 1977-1985
  • Formann Underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen angående Kirke- og undervisningsdepartementets arbeidsområde m m 1978-1981
  • Leder Hovedkomiteen for lokalforvaltningen 1980
  • Varamedlem Billighetserstatningsutvalget 1982-1986
  • Medlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1985-1987
  • Leder Rådet for Hardangervidda 1986-1991
  • Medlem Styret for Norges Bank, avdeling Arendal 1986-1989

Tillitsverv i partier

  • Formann Tromøy lag av KrF 1956-1963 (var også med og stiftet partilaget i 1953)
  • Medlem Styret for Aust-Agder fylkeslag av KrF 1963-1971 (var også med og stiftet fylkeslaget i 1946)
  • Medlem KrFs politiske utvalg 1979-1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Brekke-Kongshamn kristelige ungdomsforbund 1949-1959
  • Formann Tromøy bondelag 1952-1953
  • Formann Aust-Agder eggsentral 1966-1974
  • Varaformann Agder krets av Norges kristelige ungdomsforbund 1971-1974
  • Medlem Representantskapet i Norges bondelag 1975-1979
  • Ordfører Norske Eggsentraler 1975-1981

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Tromøy Båtruter A/S 1970-1979