Øvregard, Kåre

Øvregard, Kåre (1933-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.02.1933 i Jostedal, Sogn og Fjordane
  • Sønn av småbruker og snekker Ola Øvregard (1885-1969) og hjemmeværende husmor Kari L. Kreken (1889-1972)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1985 - 1989, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Sekretær, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Kontrollkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1983 -

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 12.06.1986 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Flere kurs i administrasjon og bibliotekarbeid
  • Realskoleeksamen 1953
  • Lærerskoleeksamen (4-årig) ved Stord lærerskole 1957
  • Statens sløyd- og tegnelærerskole, Notodden 1961
  • Sommerkurs ved Norges lærerhøyskole 1964

Yrke

  • Lærer ved Sperle todelte skole, Jostedal 1957-1962
  • Lærer og styrer ved Gaupne barneskole 1962-1975
  • Rådmann i Luster kommune 1989-1994
  • Prosjektarbeider, Luster kommune 1994-1999

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Mållagsprisen fra Luster Mållag 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Jostedal kommunestyre 1959-1962
  • Medlem Luster kommunestyre 1963-1965, varaordfører 1965-1967, medlem 1971-1975, ordfører 1975-1977

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Jostedal 1959-1962
  • Formann Friluftsnemnda, Luster 1966-1977
  • Nestformann Fylkesfriluftsnemnda, Sogn og Fjordane 1969-1977
  • Formann Generalplannemnda, Luster 1975-1977
  • Medlem Interimstyret i Norske vasskraftkommuners landssammenslutning 1976-1985
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1986-1989
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 1996-1997
  • Medlem A/S Vinmonopolets kontrollkomite 1998-2002

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Gaupne arbeidarlag 1963-1973
  • Formann Luster Arbeiderparti 1971-1976
  • Medlem Programkomiteen i Sogn og Fjordane Arbeiderparti 1975-1979

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Gaupne frilynde ungdomslag 1963-1971
  • Medlem Styret i Gaupne skolemusikk 1966-1974
  • Medlem Styret i Idrettslaget Bjørn, Gaupne 1966-1975
  • Medlem Styret i Sogn og Fjordane idrettskrets trimutvalg 1969-1972
  • Medlem Styret i Gaupne frilynde undomslag 1992-1995

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Vestlandsbanken, avdeling Sogndal 1971-1977
  • Medlem Styret for Abeiderarkiv i Sogn og Fjordane 1989-2003

Litteratur

  • Øvregard, Kåre: Skulesoge for Luster kommune, Luster kommune Luster 1996
  • Øvregard, Kåre: Stølar og stølsliv i Luster kommune, Skald Leikanger 1999
  • Øvregard, Kåre: Leirdalen - ei perle i Luster, Eige forlag Luster 2003
  • Øvregard, Kåre: Tiriltunger og Brennenesler, Norske Bøker Oslo 2007