Hammerstedt, Karl Eugen

Hammerstedt, Karl Eugen (1903-1960)

Parti:
Norges Kommunistiske Parti
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien) 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Hammerstedt, Karl Eugen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 19.05.1903 i Porsgrunn, Telemark
  • Død 28.12.1960
  • Sønn av Daniel Jonson og Anna Elisabett Hammerstedt (1874-1933)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien), 1945 - 1949, NKP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Nestformann, Den hemmelige protokollkomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Protokollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • 3-årig teknisk aftenskole
  • Kurs ved Statens teknologiske institutt
  • Kurs ved LO-skolen på Malmøya

Lærlingepraksis

  • Lærling ved A. N. Funnemarks sykkelfabrikk og ved bilverksted i Porsgrunn 1921-1925

Yrke

  • Ansatt i flere bilfirmaer
  • Mekaniker og senere rørlegger på Hydros anlegg på Herøya og ved Eidanger salpeterfabrikk 1928-1949

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Porsgrunn bystyre 1934-1937, 1937-1940

Tillitsverv i partier

  • Formann Porsgrunn NKP til 1940

Tillitsverv i organisasjoner

  • Representant Herøya arbeiderforening i en delegasjon til Sovjetunionen 1931
  • Sekretær Herøya arbeiderforening 1933-1935, 1938-1939, formann 1945
  • Medlem Representantskapet i Norsk kjemisk industriarbeiderforbunds landsorganisasjon 1945
  • Medlem LOs representantskap 1945-1949
  • Formann Styret for Stortingets avholdslag 1945-1949
  • Formann Landsforeningen for Hjerte- og Lungesyke 1947-1949, forbundssekretær 1950-1960
  • Formann Arbeidernes avholdslag i Porsgrunn
  • Tillitsverv IOGT og NGU