Rønning, Kåre

Rønning, Kåre (1929-1990)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1977-1981
Ansiennitet:
8 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Rønning, Kåre har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.09.1929 i Sør-Rana, Nordland
  • Død 27.12.1990
  • Sønn av fisker og bonde Karl Gustav Rønning (1901-1986) og hjemmeværende husmor Helga Johanne Hågensen (1905-1988)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 9 for Nordland, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 6 for Nordland, 1977 - 1981, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Visesekretær, Lagtinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1978 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1977-81

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs i organisasjonsarbeid og samfunnsspørsmål
  • Agronom Nordland landbruksskole, Bodø 1953
  • Bondelagets folkehøgskole, Mysen 1955

Yrke

  • Maskinholder i jordbruk og anlegg 1953-1962
  • Bonde på farsgården Sletten fra 1958

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sp's hedersmerke 1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Sør-Rana kommunestyre 1959-1961, ordfører 1962-1963
  • Medlem Rana formannskap 1963-1967, 1967-1971, 1971-1975, varamedlem 1983-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1962-1963
  • Medlem fylkesutvalg, Nordland 1963-1964

Offentlige verv

  • Medlem Tiltaks- og kommunikasjonsnemnda, Rana 1964-1974, leder
  • Medlem Styret for Rana sykehus 1964-1975
  • Medlem Regionplanrådet for Nord-Helgeland 1967-1975
  • Varamedlem Fylkeslandbruksstyret i Nordland 1969-1979
  • Medlem Representantskapet for A/S Norsk Jernverk 1976-1979
  • Medlem Rana tekniske utvalg fra 1983

Tillitsverv i partier

  • Senterpartiets reisesekretær i Nord-Norge 1960-1961
  • Formann Rana Sp 1964-1965, fra 1981
  • Medlem Nordland Sp's fylkesstyre 1973-1981
  • Medlem Sp's landsstyre 1973-1978

Tillitsverv i organisasjoner

  • Fylkessekretær Nordland Bondelag 1955-1958, formann 1959-1960
  • Medlem Styret for Nord-Norges melkesentral 1967-1969, nestformann 1969-1975, medlem 1975-1977
  • Varaordfører Representantskapet i Felleskjøpet, Trondheim 1969-1974
  • Formann Utskarpen Skolekorps 1981-1983
  • Formann Ytre Rana Bondelag fra 1983

Andre administrative verv

  • Varamedlem Styret for A/L Rana-meieriet 1958-1961, varaformann 1961-1963, formann 1964-1973, medlem 1973-1975
  • Medlem Styret for Bergens Kreditbank (senere Bergen Bank), avdeling Mo i Rana 1966-1971
  • Medlem Distriktsrådet i Bergens Kreditbank (senere Bergen Bank) Mo i Rana fra 1972