Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Willoch, Kåre ( 1928- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Oslo 1985-1989
Ansiennitet: 31 år, 279 dager

Biografi

Personalia

Født 03.10.1928 i Aker, Akershus
Sønn av disponent Haakon Isaachsen Willoch (1896-1955) og cand. mag. Agnes Christine Saure (1895-1994)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1954 - 1957, H.
Representant nr 8 for Oslo, 1958 - 1961, H.
Representant nr 2 for Oslo, 1961 - 1965, H.
Representant nr 2 for Oslo, 1965 - 1969, H.
Representant nr 2 for Oslo, 1969 - 1973, H.
Representant nr 2 for Oslo, 1973 - 1977, H.
Representant nr 2 for Oslo, 1977 - 1981, H.
Representant nr 1 for Oslo, 1981 - 1985, H.
Representant nr 1 for Oslo, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Ivar Moe møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 12.10.1965-30.09.1969, Astri Rynning møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1969-05.06.1970, Jan P. Syse møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 14.10.1981-30.09.1985, Annelise Høegh møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1985-09.05.1986, Kari Garmann møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1958-61

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Administrasjonskomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963

1969-73

Medlem, Valgkomiteen, 10.06.1970 - 30.09.1973
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 08.06.1970 - 30.09.1973
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 08.06.1970 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

1985-89

Leder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.05.1986 - 30.09.1989
Leder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 23.05.1986
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.05.1986 - 23.05.1986

Medlemskap i delegasjoner

1958-61

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1959 - 01.01.1960

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1961 -

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1971 - 01.01.1973

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1973 - 01.01.1977

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1981

Medlemskap i gruppestyrer

1961-65

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 28.08.1963

1969-73

Formann gruppestyret, Høyre, 05.06.1970 - 30.09.1973

1973-77

Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1977 - 30.09.1981

1985-89

Medlem gruppestyret, Høyre, 09.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i regjering

Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963
Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 12.10.1965 - 05.06.1970
Statsminister, Statsministerens kontor, 14.10.1981 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bestum Folkeskole 1935-1942
  • Kristelig Gymnasium 1942-1944
  • Det norske Gymnas i Uppsala 1945
  • Examen artium, Ullern Gymnasium 1947
  • Cand.oecon., Universitetet i Oslo 1953

Yrke

  • Sekretær Norges Rederforbund 1951-1952
  • Konsulent i Norges Industriforbund 1954-1963
  • Underdirektør i Norges Industriforbund 1965
  • Fylkesmann i Oslo og Akershus 1989-1998 (utnevnt september 1988)
  • Konsulent i Europaprogrammet 1998-1999
  • Direktør Fridtjof Nansens Institutt 1999-2001

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Dr.hon.causa, St. Olaf College, Minneapolis, USA 1983
  • Bondelagets utmerkelse "Sunt Bondevett" 1996
  • Kommandør med stjerne av St. Olavs Orden 1996
  • Redaktørforeningens "Årets opinionsdanner" 1996
  • Fritt Ords pris 1997
  • C J. Hambros Pris 2000
  • Willy Brandt-prisen 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1951-1955, 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Utvalget for regnskaps- og desisjonssaker 1951-1955
  • Medlem Rådet for internasjonalt økonomisk samarbeid 1952, formann 1966-1970
  • Medlem Pleiehjemskomiteen, Oslo 1955
  • Medlem Styret for Oslo Lysverker 1955-1959
  • Medlem Trygdenemnda, Oslo 1955-1959
  • Medlem Rådet for verdensbanken 1963, 1965-1970, formann 1967
  • Varamedlem Rådgivende utvalg for hjemmeindustriens omstilling 1965
  • Medlem Forsvarsrådet 1965-1970, leder 1981-1986
  • Medlem Norsk-jugoslavisk økonomisk samarbeidskomite 1966-1970
  • Medlem Rådet for Den asiatiske utviklingsbank 1966-1970
  • Medlem Valgordningskommisjonen 1968-1973
  • President Presidiet i Nordisk råd 1973
  • Leder Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992
  • Leder Tilsynskomiteen for Eidsvollsminnet 1990-1998
  • Leder Styret i Norsk Rikskringkasting 1998-2000
  • Leder Utvalg som skal utrede samfunnets sårbarhet og beredskap 1999-2000

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Styret i Den Konservative studenterforening 1950
  • Medlem Representantskapet i Den Konservative studenterforening 1951-1955
  • Sekretær Høyres kommunalprogramkomité 1954-1955
  • Medlem Oslo Høyres programkomité 1954-1955
  • Medlem Oslo Høyres arbeidsutvalg 1958-1964
  • Varamedlem Høyres landstyre 1961
  • Medlem Høyres programutvalg 1961-1965
  • Medlem Oslo Høyres hovedstyre 1963-1989
  • Generalsekretær Høyre 1963-1965, formann 1970-1974
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1970-1986
  • Æresmedlem Ullern Unge Høyre 1984
  • Æresmedlem Oslo Høyre 2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • President Norsk-Tysk forening 1987-1991
  • Leder Den internasjonale demokratiske union 1987-1989

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Lommedalens Skifabrikk 1956-1958
  • Formann Styret for J. H. Jørgensen Orgelfabrikk A/S 1960-1961, medlem 1961-1970
  • Formann Representantskapet for Den norske Bank 1990-1996

Litteratur

En rekke foredrag om sikkerhetspolitiske, økonomiske og andre politiske spørsmål
Willoch, Kåre: "Næringsfrihet fra historisk synspunkt." I: Frihet og fremskritt, Dreyers forlag 1955
Aarvik, Lars og Kåre Willoch: Den personlige sparing, Bergen 1956
Bachke, L. B. og Kåre Willoch: Prispolitikken i Norge; en vurdering av retningslinjer for fremtiden på grunnlag av erfaringer fra efterkrigstiden, Oslo 1959
Willoch, Kåre: Det eiendomsbesittende demokrati, Oslo 1959
Willoch, Kåre: "EEC-EFTA." I: Europa, Minerva Oslo 1966
Willoch, Kåre: "Norsk skipsfartspolitikk." I: Økonomi og politikk, Aschehoug 1971
Berg, Carl Johan: Kåre Willoch. Mannen og myten, Oslo 1978
Berg, Carl Johan og Kjell Arne Bratli: Kåre Willoch. Vår nye statsminister, Oslo 1981
Nævdal, Bodil: Dager efter dette: et politisk portrett av Kåre Wiloch, Grøndahl Oslo 1987
Willoch, Kåre: "Kirkens politiske engasjement." I: Kirke og kultur nr. 3 1987
Willoch, Kåre: "Tid for reformer i forholdet mellom storting og regjering." I: Full sysselsetting og økonomisk vekst?, Festskrift til Eivind Erichsen, Oslo 1987
Willoch, Kåre: "Hovedlinjer i norsk sikkerhetspolitikk." I: Den Norske Atlanterhavskomité. Skrifter : 11 1987
Willoch, Kåre: "Per Lønning, politiker og stortingsmann." I: Tjeneste, tro og tanke : festskrift til biskop, dr.theol. & philos. Per Lønning 1988
Willoch, Kåre: Minner og meninger. Bd. 1, Til slutten av sosialdemokratiets storhetstid, Oslo 1988
Willoch, Kåre: "Også en annen historie." I: 40 førti år norsk-tyske forbindelser 1949-1989, Oslo 1989
Willoch, Kåre: Statsminister, Oslo 1990
Willoch, Kåre: "Konservatisme, borgerlighet og sosialdemokrati." I: Vilkår og vekst : festskrift til Jan P. Syse på 60 årsdagen 25. november 1990, Oslo 1990
Willoch, Kåre: "Norsk forsvar i 1990-årene." I: Den Norske Atlanterhavskomité. Skrifter : 146 1992
Willoch, Kåre: "International harmony requires global environmental protection." I: EED publication Fridtjof Nansens Institutt (FNI) no. 2 1992
Willoch, Kåre: Krisetid; hvorfor meget går galt, og veien videre, Schibsted Oslo 1992
Willoch, Kåre: Forsvarskommisjonen av 1990. I: Norsk militært tidsskrift årg. 162, nr. 5 1992
Willoch, Kåre: "Minner og refleksjoner om Jakob Sande som lærer." i: Jakob Sande, Jakob Sande-selskapet 1992
Willoch, Kåre: "Erfaringer fra samarbeidet mellom Norge og Finland på politisk nivå", i: rapport fra seminaret Finland-Norge, Renvall-instituttet Helsingfors 1994
Willoch, Kåre: "Hvor uavhengig bør sentralbanken være?" I: Stabilitet og langsiktighet: Festskrift til Hermod Skånland, Aschehoug 1994
Willoch, Kåre: "Erfaringer fra politisk lederskap - og noen tanker og deres anvendelighet på andre områder." I: Tanker om ledelse i kjølvannet av LOS, Norges forskningsråd 1994
Willoch, Kåre: "De langsiktige hensyn.", i Dalland, Evans, Frønes og Kjølsrud (red): Velferdssamfunnets barn, Ad Notam Gyldendal 1994
Helgesen, Vidar, Jan Tore Sanner og André Støylen (red.): Grenser for politikk: Høyre som grensevakt, Schibsted Oslo 1994
Willoch, Kåre: "En statsråds muligheter og begrensninger." I: Livssyn og politikk: Festskrift til Kåre Kristiansen, Schibsted 1995
Willoch, Kåre: En ny miljøpolitikk, Gyldendal 1996
Willoch, Kåre: "Slekters gang.", i Ingen er som bestefar, Genesis forlag Oslo 1998
Willoch, Kåre: Tanker i tiden: om etikk, samfunn og kultur, Cappelen Oslo 1999
Willoch, Kåre: Myter og virkelighet, Cappelen Oslo 2002
Willoch, Kåre: "Oljemakt på hjemmebane, Myter om oljepolitikken.", i Maiken Ims og Fredrik Engelstad (red.): Olje og makt, Oslo 2003
Willoch, Kåre: Utfordringer, Cappelen Oslo 2004
Willoch, Kåre og Odvar Nordli: Alvorlig talt: samtaler om politikk, Aschehoug Oslo 2008
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget