Sæter, Lars

Sæter, Lars (1895-1988)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1958-1961
Ansiennitet:
7 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Sæter, Lars har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.05.1895 i Surendal, Møre og Romsdal
  • Død 27.05.1988
  • Sønn av forretningseier John Sæther (1865-1942) og hjemmeværende Marit Øie (1873-1960)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, KrF.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1958-61

    Varasekretær, Lagtinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1954-57

    Medlem, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1957 -

    1958-61

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1914-1915
  • Middelskole 1915-1916
  • Befalskurs 1917
  • Bibelskole 1918-1919
  • Handelsskole 1939

Yrke

  • Emissær og ungdomssekretær i Indremisjonsselskapet 1919-1927
  • Redaktør for ukebladet Hyrden, Trondheim 1927-1937
  • Disponent for Trøndelag misjonshotell 1934-1937
  • Disponent for Nordenfjeldske oljeselskap, Nor A/S 1937-1952
  • Distriktssjef i Mobil Oil A/S Norge 1952-1963

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim formannskap 1945-1947, varamedlem 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1961
  • Medlem Surnadal kommunestyre 1963-1964

Offentlige verv

  • Medlem Nidaros Bispedømmeråd 1933-1946, varaformann 1946-1954
  • Formann Felleskommunikasjonsnemnda for Trondheim og Strinda 1946-1951
  • Medlem Valgutvalget, Trondheim 1948-1961
  • Medlem Finansutvalget, Trondheim 1948-1961
  • Medlem Trafikkutvalget, Trondheim 1948-1951
  • Medlem Tilsynet for Nidaros Domkirke, Trondheim 1952-1955

Tillitsverv i partier

  • Formann Trondheim KrF 1945-1955
  • Formann Trondheim og Levanger krets av KrF 1945-1953
  • Medlem KrFs programnemnd 1946-1947
  • Medlem Styret for Trondheim og Levanger krets av KrF fra 1953
  • Varamedlem KrFs arbeidsutvalg 1954-1955, medlem 1955-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kretssekretær Trøndelag 1927-1937
  • Medlem Styret i De norske misjonshotellers forbund 1935-1945
  • Formann Styret for Trondhjems Indremisjon 1944
  • Medlem Hovedstyret i Det Norsk Lutherske Indremisjonsselskap 1947-1956
  • Varamedlem Det frivillige kirkeråd 1948-1957, medlem 1957-1961, varamedlem 1961-1965
  • Medlem Representantskapet i Landsforeningen til fremme av trygg trafikk 1956-1961

Andre administrative verv

  • Formann Styret i det kristelige dagbladet Dagsavisa, Trondheim 1945-1955 ( )
  • Formann Bladstyret for KrFs presse 1950-1955
  • Varamedlem Styret for Norsk Mellomkirkelig Institutt 1954-1955 ( )
  • Medlem Styret for Barnevernsinstituttet Dronning Mauds Minne 1955-1957 ( )
  • Medlem Forstanderskapet ved Det teologiske Menighetsfakultetet 1961-1967 ( )
  • Formann Styret for Trondheim Bilruter 1965-1968
  • Medlem Styret for Gjennestad Hagebruksskole
  • Medlem Styret for Fredly folkehøgskole
  • Medlem Styret for Tomb Jordbruksskole

Litteratur

  • Sæter, Arne og Lars Sæter: Medarbeidere i Guds verksted