Løvset, Mons Arntsen

Løvset, Mons Arntsen (1891-1972)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1958-1961
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Løvset, Mons Arntsen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.08.1891 i Byneset, Sør-Trøndelag
  • Død 07.04.1972
  • Sønn av gårdbruker Arnt Løvset (1873-1938) og Helle Håve (1870-1911)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

    1958-61

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Landbrukskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ungdomsskole 1909-1910
  • Middelskole 1912
  • Student 1914
  • Studerte teologi 1915-1916
  • Handelsskole 1917

Yrke

  • Ligningssjef og bankrevisor
  • Avdelingssjef i Krigsforsikringen for norske skip 1917-1922
  • Gårdbruker på Eli i Børsa fra 1922
  • Redaktør Fosen Blad 1933-1940

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Børsa kommunestyre 1947-1951, 1951-1953

Offentlige verv

  • Formann Styret for Børsa folkeboksamling 1923-1928
  • Medlem Styret for Songli forsøksgård, Sør-Trøndelag 1952-1965
  • Medlem Kjøttkontrollavgiftsutvalget til 1961
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Børsa Høyre 1921-1928
  • Sekretær Høyre i Nord- og Sør-Trøndelag 1928-1958
  • Varamedlem Høyres sentralstyre 1945-1950, medlem 1950-1958
  • Medlem Høyres landsstyre 1946-1958
  • Medlem Høyres programkomité 1949-1953
  • Styrer Høyres opplysningsorganisasjon 1952-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Børsa bondelag
  • Formann Norsk grunneigar- og sjølaksfiskarlag avdeling Trøndelag
  • Medlem og formann Styret for Børsa skogeierlag
  • Medlem og formann Styret for Børsa idrettslag
  • Nestformann Styret for Trøndelag melkesentral

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Børsa kaiselskap A/S 1939-1957
  • Nestformann Representantskapet for A/S Adresseavisen 1946-1955
  • Nestformann Representantskapet for A/L Trøndermeieriet 1947-1956
  • Formann Styret for Orkla Tre-konstruksjon og Impregnering