Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hønsvald, Nils ( 1899-1971 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Østfold 1965-1969
Ansiennitet: 23 år, 301 dager

Hønsvald, Nils har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 04.12.1899 i Horten, Vestfold
Død 24.11.1971
Sønn av gårdbruker og hvalfanger Hartvig Nielsen Hovland (1862-1946) og Laura Olsdatter (1873-)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1945 - 1949, A.
Representant nr 1 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1950 - 1953, A.
Representant nr 1 for Østfold, 1954 - 1957, A.
Representant nr 1 for Østfold, 1958 - 1961, A.
Representant nr 1 for Østfold, 1961 - 1965, A.
Representant nr 1 for Østfold, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 10.01.1948-10.01.1950, Ragnvald Marensius Gundersen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1950-14.09.1950, Toralf Olsen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1958-61

Visepresident, Stortinget, 08.05.1958 - 30.09.1961

1961-65

President, Lagtinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

President, Odelstinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Protokollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1948
Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1948
Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1948

1950-53

Medlem, Justiskomiteen, 20.09.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Protokollkomiteen, 27.01.1955 - 10.01.1958
Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 27.01.1955 - 10.01.1958
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 27.01.1955
Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 27.01.1955

1958-61

Medlem, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 14.10.1958
Medlem, Administrasjonskomiteen, 14.10.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1958 - 14.10.1958
Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Militærkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Formann, Forsvarskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
Nestformann, Valgkomiteen, 20.10.1967 - 30.09.1969
Formann, Militærkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 20.10.1967
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -

1954-57

Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1954 - 01.01.1957

1958-61

Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1958 - 01.01.1960

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1966 - 01.01.1967
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1952 - 10.01.1954

1954-57

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 22.01.1955 - 10.01.1958
Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 22.01.1955

1958-61

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 01.10.1964

Medlemskap i regjering

Statsråd, Forsyningsdepartementet, 10.01.1948 - 14.09.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sandefjord kommunale handelsskole 1916-1917
  • Nordisk folkehøyskole i Genéve 1934

Yrke

  • Kontorpraksis på skipsreder- og sakførerkontor 1915-1919
  • Journalist i Sandefjord og Larvik 1919-1921
  • Redaktør i Sarpsborg 1922-1924
  • Journalist i Arbeiderbladet, redaktør på Hamar 1925-1927
  • Redaktør av Østfold arbeiderblad 1927-1929
  • Redaktør av Sarpsborg arbeiderblad 1929-1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sarpsborg bystyre 1931-1934, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967
  • Medlem Sarpsborg formannskap 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947

Offentlige verv

  • Formann Sarpsborg sykehusstyre 1932-1945
  • Formann Rikstrygdeverkets styre 1946-1969
  • Medlem Desentraliseringskomiteen av 1946 fra 1946
  • Formann Folketrygdkomiteen av 1951 fra 1951
  • Medlem Komiteen for fri rettshjelp 1956-1958
  • Medlem Nordisk samferdselskomite 1957-1964
  • Varamedlem Stortingets reglementskomite av 1957 fra 1957
  • Formann Østlandskomiteen 1965-1969
  • Medlem Rådet for eldreomsorgen 1970-1971

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Østfold AUF 1922-1925
  • Sekretær og redaktør Arbeidernes Ungdomsfylking 1924-1925
  • Formann Østfold AUF fra 1925
  • Sekretær Sarpsborg arbeiderparti 1928-1945

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Lokalavdelinger av IOGT og NGU
  • Medlem Styret i Distriktsavdelingen av Norsk presseforbund

Litteratur

Hønsvald, Nils: 1918-1943. Sarpsborg kooperative byggeselskap 25 år. Noen betraktninger omkring boligspørsmålet, Sarpsborg 1943
Hønsvald, Nils: Oskar Torp, Oslo 1959
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget