Trædal, Nils

Trædal, Nils (1879-1948)

Parti:
Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1945-1949
Ansiennitet:
5 år, 313 dager

Gå til bildegalleri

Trædal, Nils har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.11.1879 i Sunndal, Møre og Romsdal
  • Død 12.10.1948
  • Sønn av gardbruker Ole Nilsen Trædal (1853-1925) og Synnøve Haaven (1853-1917)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre, 1928 - 1930, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre, 1931 - 1933, B.
  • Representant nr 5 for Møre, 1934 - 1936, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1937 - 1945, B.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1945 - 1949, B.

Vararepresentasjoner

  • Fra 12.10.1948, Holger Stjern møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Varapresident, Stortinget, 10.12.1945 - 12.10.1948

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 12.10.1948
    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 12.10.1948
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.12.1945 - 12.10.1948
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.12.1945 - 12.10.1948
    Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 04.12.1946 - 12.10.1948

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Reglementskomiteen, 04.12.1945 - 18.02.1946
    Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 12.10.1948

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 12.10.1948

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Formann gruppestyret, Bondepartiet, 04.12.1945 - 12.10.1948

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 12.05.1931 - 14.03.1932
    Fungerende statsminister, Statsministerens kontor, 29.02.1932 - 10.03.1932
    Fungerende utenriksminister, Utenriksdepartementet, 01.03.1932 - 10.03.1932
    Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 14.03.1932 - 03.03.1933

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nordmøre amtsskule 1896-1897
  • Middelskole 1899-1900
  • Student 1902
  • Cand.theol. 1910
  • Praktikum 1910

Yrke

  • Stiftskapellan i Nidaros bispedømme 1910-1911
  • Sokneprest i Kolvereid 1912-1923
  • Prost i Ytre Namdal 1918-1923
  • Sokneprest i Aukra 1923-1931, 1933-1936
  • Prost i Ytre Romsdal 1928-1936
  • Sokneprest i Støren 1936-1948

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Kolvereid kommunestyre 1913-1916, 1916-1919
  • Medlem Støren formannskap 1937-1940, 1945-1947, 1947-1948

Offentlige verv

  • Medlem Utvalget vedrørende Grønlandsavtalen 1947
  • Medlem Skolestyret, Kolvereid
  • Medlem Styret for folkeboksamling
  • Medlem Vergerådet, Kolvereid
  • Medlem Forliksrådet, Kolvereid

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Hovedstyret Bondepartiet 1935-1938
  • Medlem Bondepartiets landsstyre 1935-1948
  • Formann Hovedstyret i Bondepartiet 1938-1948

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Namdal krets av Norges Bondelag 1920-1923
  • Medlem Styret for Den norske kirkes presteforeining 1932
  • Medlem Landsstyret i Bondelaget 1932-1934, nestformann 1934-1940

Andre administrative verv

  • Formann Arbeidsnemnda for skiping av Romsdal sparebank 1931