Sørensen, Olaf

Sørensen, Olaf (1892-1962)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Sørensen, Olaf har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.08.1892 i Kongsberg, Buskerud
  • Død 01.08.1962
  • Sønn av våpenarbeider Paul Sørensen (1851-1935) og Mathilde Madsen (1853-1931)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Buskerud fylke (Drammen, Hønefoss, Kongsberg), 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Buskerud fylke (Drammen, Hønefoss, Kongsberg), 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 5 for Buskerud, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Skog- og vassdragskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1909
  • Oslo elementærtekniske dagskole 1914
  • Studiereise i Tyskland, Sveits, Belgia og Frankrike 1939

Yrke

  • Elektrisk montør 1911
  • Førstemaskinist Kongsberg 1919-1920
  • Elektriker ved Kongsberg elektrisitetsverk 1920-1929
  • Overmontør ved Kongsberg elektrisitetsverk og driftsleder 1929-1947
  • Overmontør ved Kongsberg elektrisitetsverk 1947-1958

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongsberg medaljen 1961

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kongsberg bystyre 1922-1925, 1937-1940, ordfører 1945-1945, medlem 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959
  • Medlem Kongsberg formannskap 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937

Offentlige verv

  • Formann A/S Vinmonopolets stedlige styre, Kongsberg
  • Formann Kinostyret, Kongsberg
  • Leder Overtakstnemnda, Kongsberg
  • Medlem Ansettelsesrådet for politiet

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Kongsberg og omegns faglige samorganisasjon 1927-1928
  • Formann Styret for Kongsberg Samvirkelag 1928-1936
  • Formann Buskerud Kooperative distriktsforening