Gravås, Ottar

Gravås, Ottar (1922-1985)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som vararepresentant for
Nord-Trøndelag 1981-1985
Ansiennitet:
6 år, 131 dager

Gå til bildegalleri

Gravås, Ottar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.08.1922 i Leksvik, Nord-Trøndelag
  • Død 17.10.1985
  • Sønn av gårdbruker Julius Gravås og Anette Bjørseth

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1973 - 1977, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1977 - 1981, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1981 - 1985, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 08.06.1983-30.09.1985 for Johan J. Jakobsen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Sekretær, Forsvarskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1981-85

    Medlem, Forsvarskomiteen, 16.06.1983 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1974 - 1974

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs i materiellregnskap
  • Trondheim tekniske skole 1942
  • Folkehøyskole 1942-1943
  • Bilskole i Eschwege, Tyskland 1951
  • Hærens bilskole 1953
  • Kurs ved HVK i forebyggende vedlikehold 1955
  • Kurs for teknisk befal 1961

Yrke

  • Bilmekaniker 1939-1946 (i perioder)
  • Korporal i Transportkompaniet DKT 1946
  • Sersjant og bilkontrollør DKT 1947-1952 (herunder tjeneste i England 1948-49)
  • Løytnant og teknisk kvartermester ved 3. dragonregiment, Rinnan 1952-1967
  • Disponent i eget bilverksted med bensinstasjon fra 1967

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Tysk fangenskap 1944

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Frol kommunestyre 1955-1959, 1959-1961
  • Medlem Levanger kommunestyre 1961-1963, 1973-1974
  • Medlem Levanger formannskap 1963-1967, 1971-1973

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Levanger 1961-1965
  • Medlem Menighetsrådet 1961-1969, 1973-1977, fra 1981
  • Medlem Skolerådet ved Bakketun folkehøgskole 1967-1972
  • Medlem Administrasjonsutvalget 1971-1973
  • Varamedlem Styret for Levanger yrkesskole 1971-1975

Tillitsverv i partier

  • Medlem og kasserer Styret for Frol KrF 1955-1960
  • Fylkessekretær Nord-Trøndelag KrF fra 1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder søndagsskole i Trondheim og Levanger 1939-1970
  • Formann Musikklaget "Venneringen" i Trondheim 1946-1948
  • Medlem og formann Styret for Nordbygda indremisjonsforening 1953-1956
  • Leder Frol musikklag 1956-1973
  • Medlem Styret i Trøndelag søndagsskolekrets 1958-1964
  • Medlem og formann Styret for Trøndelag indremisjonskrets 1969-1972
  • Formann Trøndelag søndagsskolekrets 1972-1973