Næsheim, Peder P.

Næsheim, Peder P. (1925-1969)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1969-1973
Ansiennitet:
4 år, 56 dager

Gå til bildegalleri

Næsheim, Peder P. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.10.1925 i Stavanger, Rogaland
  • Død 25.11.1969
  • Sønn av grosserer Arne Næsheim (1898-1953) og Aase Julie Marie Janson (1898-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Rogaland, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

  • Fra 25.11.1969, Lulla Einrid Fossland møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 25.11.1969
    Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 25.11.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1966 - 1966

    1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1969 - 1969

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1967 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student, Stavanger handelsgymnas 1945
  • Journalistkurs ved Aarhus universitet 1948
  • State Department-stipendiat i USA 1961

Yrke

  • Journalist i 1ste Mai (senere Rogalands avis, Stavanger) 1946-1949
  • Redaktør i Hardanger folkeblad, Odda 1949-1951
  • Redaktør i Romsdal folkeblad, Molde 1951-1953
  • Journalist i 1ste Mai 1953-1955
  • Redaktør i Rogalands avis 1955-1965
  • Politisk medarbeider i Rogalands avis 1965-1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger formannskap 1955-1959, 1959-1960
  • Medlem Stavanger bystyre 1960-1963, 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Fylkesvaraordfører fylkesting, Rogaland 1963-1967, 1967-1968

Offentlige verv

  • Formann Arbeids- og tiltaksnemnda, Stavanger 1956-1963
  • Formann Byplanrådet, Stavanger 1958-1961
  • Medlem Tilsynskommisjonen for Sørlandsbanen, Stavanger distrikt 1960-1965

Tillitsverv i partier

  • Formann Rogaland AUF 1948
  • Formann Rogaland Arbeiderparti 1965-1969