Smith Sørensen, Søren Hans

Smith Sørensen, Søren Hans (1885-1973)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Smith Sørensen, Søren Hans har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.12.1885 i Tromøy, Aust-Agder
  • Død 31.03.1973
  • Sønn av skipsreder Ole Bertinius Sørensen (1836-1917) og Hanne Hermandine Smith (1847-1924)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 1945 - 1949, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Sekretær, Post-, telegraf- og kystfartskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1901
  • Styrmannsskole 1903
  • Skipperskole 1907

Yrke

  • Til sjøs 1902
  • Opphold i England 1909
  • Skipskaptein 1912-1917
  • Drev skipsrederi, båtbyggeri, gårdsbruk og sagbruk 1917-1973

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden 1951

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tromøy kommunestyre 1916-1919, ordfører 1919-1922, 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1934-1937, 1937-1941, 1945-1945

Offentlige verv

  • Kirkeverge , Tromøy 1916-1973
  • Medlem Styret for Aust-Agder og Arendals sykehus 1920-1944
  • Medlem Havnestyret, Arendal 1932-1940, 1946-1950

Tillitsverv i partier

  • Varaformann Aust-Agder Høyre 1927-1928
  • Medlem Representantskapet i Aust-Agder Høyre 1928-1940
  • Medlem Styret i Tromøy Høyre

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Aust-Agder rederiforening 1939-1946

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Agder Bank A/S 1922-1959
  • Medlem Representantskapet for Veritas 1928-1964
  • Medlem Styret for Skipsassuranseforeningen i Arendal og Christiania 1928-1956
  • Medlem Styret for Norsk Elektrisk Glødelampefabrikk A/S Norge 1933-1935
  • Medlem Veritas faste komité 1935-1955
  • Medlem Styret for Assuranseforeningen Gard, Arendal 1939-1946, 1955-1956
  • Ordfører Representantskapet for Arendals Dampskibsselskap 1945-1955
  • Formann Styret for assuranseforeningen Gard 1946-1955
  • Medlem Styret for Polaris Assuranseselskap 1946-1957
  • Medlem Styret for Norges Skibshypotek A/S 1948-1955
  • Ordfører Representantskapet for Arendal forsikringsselskap 1953-1955