Hovengen, Åge

Hovengen, Åge (1927-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1985-1989
Ansiennitet:
14 år, 183 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 21.12.1927 i Brandbu, Oppland
  • Sønn av verkstedeier og stansemaker Anton Hovengen (1888-1972) og husmor Guri Kristiansen (1894-1966)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 6 for Oppland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 5 for Oppland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 7 for Oppland, 1985 - 1989, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 16.10.1973-15.01.1976 for Thorstein Treholt.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Landbrukskomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976

    1977-81

    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 26.11.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Delegat, FNs generalforsamling, 1982 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse tekniske kurs, Statens teknologiske institutt
  • Diverse kurs innen arbeiderbevegelsen, Sørmarka
  • Hærens bilfagskole Helgelandsmoen 1948
  • STIs bilmekanikerkurs 1949-1950

Lærlingepraksis

  • Mekaniker 1942-1946

Fagbrev

  • Verksmesterbevis 1952

Yrke

  • Bilmekaniker 1948-1950
  • Maskinist i utenriksfart 1950-1951
  • Formann på anleggsverksted i Canada 1951-1952
  • Eget bilverksted på Toten 1952-1955
  • Gårdbruker på småbruket Øvre Kaarstad, Vestre Slidre 1955-1989 (kjøpte bruket i 1955. Overdro det til sønnen Ola i 1989)
  • Verksmester ved Lomen Auto 1964-1966
  • Eget verksted 1967-1974
  • Timelærer i tekniske fag ved Vestre Slidre ungdomsskole 1972-1973
  • Spesialrådgiver i Norsk Bonde- og Småbrukerlag 1989-2007

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Melvin Jones Fellow President, For dedicated Humanitarian services Lions Clubs Internasjonal Fundation
  • Frelsesarmeens ærespris "Fyrtårnet"
  • Vestre Slidre kulturpris 1992
  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1996
  • Årets solidaritetspris fra Landsforeningen Rettferd for Taperne 2001
  • Fritt Ords honnørpris 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestre Slidre kommunestyre 1963-1967, 1967-1971
  • Medlem Vestre Slidre formannskap 1971-1975, 1975-1977

Offentlige verv

  • Medlem Viltnemnda, Vestre Slidre 1957-1977
  • Doms- og skjønnsmann 1960-1975
  • Medlem Innlandsfiskenemnda, Vestre Slidre 1963-1971
  • Medlem Voksenopplæringsnemnda 1971-1975
  • Medlem Lomen sogneråd 1971-1976 (kommunevalgt representant for Vestre Slidre)
  • Formann Styret for Vestre Slidre samfunnshus 1971-1976
  • Varamedlem Fylkeslandbruksstyret i Oppland 1971-1975
  • Medlem Styret for Oppland fylkes elektrisitetsverk 1975-1977
  • Medlem flere fylkeskommunale byggenemnder i forbindelse med bygging av Oppland fylkes kraftanlegg (Lomen Kraftstasjon m.v.) 1975-1977
  • Medlem Flyplassutvalget for Valdresregionen 1981-1991
  • Leder Tilsynsrådet for Vestre Slidre arbeidskoloni 1992-1997
  • Medlem Kontrollkomiteen, Vestre Slidre 1994-1998
  • Medlem flere kommunale byggenemnder, bl.a. byggenemnda for Vestre Slidre kommunale kraftlag (ca. 1970)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Vestre Slidre arbeiderparti 1965-1977
  • Medlem Styret for Oppland DNA 1968-1975
  • Formann Vestre Slidre Arbeiderparti 1975-1977
  • Medlem DNAs utvalg for familiepolitikk og likestilling 1977-1981
  • Medlem Programkomiteen i 1973

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder AOFs voksenopplæringsvirksomhet i Vestre Slidre 1966-1975
  • Medlem Styret for Landsforeningen for Tapere fra 1995
  • Æresmedlem Norsk Bonde- og Småbrukerlag 1996
  • Æresmedlem Norsk Bygdeværnforening 1998
  • Æresmedlem Hurdal Bonde- og Småbrukerlag 1999
  • Æresmedlem Vest-Finnmarks lensmannsetats lag

Andre administrative verv

  • Medlem Kontrollkomiteen for Vestre Slidre Sparebank fra 1990
  • Formann Styret for Arnelund Dagligvare Lomen 1994

Litteratur

  • Møller, Arvid: Lefse-Bertha: med kjevle som våpen, Cappelen Oslo 1993
  • Møller, Arvid: Urokråke - eller den lille manns advokat, Landbruksforlaget Oslo 1995
  • Ødegaard, Ola: Ingen barndom, fortalt til Arvid Møller, Lydbokforlaget Oslo 1997