Klundelien, Åse

Klundelien, Åse (1946-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Buskerud 1993-1997
Ansiennitet:
4 år, 12 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.01.1946 i Kongsberg, Buskerud
  • Datter av våpenarbeider Oskar Klundelien (1912-1979) og ekspeditrise Astrid Sofie Andersen (1910-1978)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Buskerud, 1977 - 1981, A.
  • Vararepresentant nr 4 for Buskerud, 1981 - 1985, A. (01.10.1981 - 13.01.1982)
  • Vararepresentant nr 3 for Buskerud, 1981 - 1985, A. (13.01.1982 - 30.09.1985)
  • Representant nr 7 for Buskerud, 1989 - 1993, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1993 - 1997, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Medlem, Finanskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1990 -
    Varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 16.11.1990 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1992 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1965
  • Lærerskoleeksamen 1965-1967
  • Engelsk grunnfag 1973
  • Spesialpedagogikk grunnfag 1979
  • Kunsthistorie grunnfag 1993-1994

Yrke

  • Lærer, adjunkt, rådgiver
  • Yrkesveileder 1981-1982
  • Kvinnekonsulent 1982-1987 (permisjon 1984-87)
  • Fylkeskultursjef i Buskerud fra 1988

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kongsberg bystyre 1967-1971, 1971-1972

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Buskerud 1975-1979, 1979-1983, fylkesordfører 1983-1987

Offentlige verv

  • Medlem Ungdomsnemnda, Kongsberg 1964-1967, leder 1967-1971
  • Medlem Barnehagenemnda, Øvre Eiker 1976-1981
  • Medlem Skolestyret, Øvre Eiker 1976-1981
  • Varamedlem Norsk språkråd 1980-1987
  • Medlem Lovutvalg-psykisk helsevern 1982-1988
  • Varamedlem Det kriminalitetsforebyggende råd 1984-1987
  • Formann Styret for Buskerud Sentralsykehus 1984-1987
  • Medlem Styret for INKO-tjenesten i Buskerud 1984-1988
  • Medlem Styret for Nortra 1987-1990
  • Varamedlem Rikshospitalets styre 1987-1990
  • Medlem Kommunelovutvalget 1987-1990
  • Leder Likestillingsrådet 1989-1997
  • Leder Det rådgivende utvalg for trykt skrift 1992-1994
  • Varamedlem Rådgivende utvalg i saker om konkurranseforvridning 1992-1994
  • Varamedlem Styret for Nordens institutt på Åland 1994-1996, medlem 1997-1999
  • Varamedlem Riksrevisjonen 1994-2002
  • Nestleder Styret for Garanti-Instituttet for Eksportkreditt 1995-1996, medlem 1996-1997
  • Varamedlem Styret for Norges Kommunalbank 1995-1998
  • Medlem og meddommer Borgarting Lagmannsrett fra 1998

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Kongsberg AUF 1962-1963
  • Medlem Styret for Buskerud Arbeiderparti 1975-1990
  • Sekretær Fiskum Arbeiderparti 1976-1979
  • Leder Øvre Eiker Arbeiderparti 1980-1982
  • Nestleder Buskerud Arbeiderparti 1981-1985
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1989-1992
  • Leder Hokksund Arbeiderlag fra 2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Hovedvernombud Åsgård skole 1979-1980
  • Leder Arbeidsutvalget for fylkeskultursjefene 1996-1998
  • Sekretær Styret for Foreningen av tidligere stortingsrepresentanter

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Fokus Bank, Hokksund 1988-1989