Kleveland, Åse

Kleveland, Åse (1949-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.03.1949
  • Datter av sivilingeniør Olaf Kleveland og regnskapsfører Eva Hansson

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kultur- og kirkedepartementet, 03.11.1990 - 01.01.1991
    Statsråd, Kulturdepartementet, 01.01.1991 - 25.10.1996

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse deleksamener i musikkteoretiske fag. Studerte sang med Anne Brown og T. Føllinger
  • Veitvedt Musikkskole (klassisk gitar) 1958-1964
  • Examen artium 1969
  • Juridikum 1. avdeling 1972

Yrke

  • Sangartist (i 1960- og 1970-årene)
  • Programleder i NRK, Fjernsynet 1979-1986
  • Konsulent i musikkspørsmål NRK 1983-1984
  • Sjefskonsulent for utvikling av kulturaktiviteter, Aker brygge 1986-1989
  • Administrerende direktør ved fornøyelsesparken Tusenfryd 1987-1990
  • Utnevnt til kultursjef for OL på Lillehammer 1990
  • Direktør for Svenska Filminstitutet 2000-2006
  • Direktør for Rikskonsertene 2006-2012

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Arne Skouens ærespris 1996
  • Den franske æreslegionens riddertegn 2003
  • Kommandør av Den Kongelige Norske St. Olavs Orden 2015

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Rådet for kultursamarbeid 1980-1987
  • Medlem Styret for Fond for utøvende kunstnere 1981-1985, nestleder 1986-1989, leder 1990
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1981-1984
  • Varamedlem Norsk kulturråd 1981-1985
  • Nestleder Rikskonsertenes råd 1981-1985
  • Nestleder Rådet for Rikskonsertene 1981-1985
  • Varamedlem Statens musikkråd 1981-1985
  • Medlem Styret for Norges Musikkhøgskole 1982-1988
  • Medlem Styret for Norsk Kassettavgiftsfond 1983-1989
  • Leder Likestillingsrådet 1987-1988
  • Medlem Kringkastingsrådet 1990-1991
  • Medlem Regjeringsutvalget for informasjonsteknologi 1995

Tillitsverv i organisasjoner

  • Forbundssekretær Norsk Musikerforbund 1973-1977, forbundsleder 1979-1983
  • Medlem Styret i Norges kunstnerråd 1979-1983
  • Leder "Kulturen lever" 1983
  • Leder Styret for Human-Etisk Forbund 2007-2013

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for NORWACO (Organsisasjon for rettighetshavere til audio-visuelle verk) 1983-1987
  • Leder Styret for Nexus Bokforum fra 1997
  • Leder Styret for festspillene i Bergen 2012-2016

Litteratur

  • En rekke bidrag til ulike antologier