Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:2717 (2024-2025)
Innlevert: 30.06.2025
Sendt: 01.07.2025
Besvart: 04.07.2025 av forsvarsminister Tore Onshuus Sandvik

Ingrid Fiskaa (SV): Vil Forsvaret også forhåndsrekvirering private helikoptere og fly i tilfelle krise eller krig, slik de har gjort med over 4 000 biler?
Forsvaret sendte tidligere i år ut forhåndsrekvirering til over 4 000 bileiere i hele landet om at de trenger bilen din i tilfelle krise eller krig. Forsvaret har i lengre tid jobbet med en ny ressursdatabase som skal sikre at de har tilgang på alle ressurser de måtte trenge i en krigssituasjon.

Tore Onshuus Sandvik: Forsvaret har som en del av totalforsvaret behov for å sikre tilgang til nødvendige ressurser og tjenester for å understøtte militær innsats ved sikkerhetspolitisk krise eller krig. Dette forberedes og ivaretas med ulike virkemidler, i fredstid blant annet med utsendelse av forberedt rekvisisjon. Formålet er dermed å sikre tilgang på kapasitet som kan understøtte forsvaret av landet. Slike vurderinger gjøres med utgangspunkt i Forsvarets operative behov og planverk.
Forsvaret identifiserer og varsler private objekteiere om konkrete ressurser slik som for eksempel kjøretøy, maskiner eller annet materiell som kan bli rekvirert ved behov. Disse ressursene registreres i Forsvarets nasjonale ressursdatabase (NARDB). Databasen gir dermed oversikt over sivile ressurser som kan være relevante i en krise- eller krigssituasjon.
For 2025 sendte Forsvaret ut varsel om forberedt rekvisisjon til 13 500 eiere av ressurser. 11 500 av varslene gjaldt personbiler og de resterende 2 000 varslene andre kjøretøyer, eiendom, bygg, båter og maskiner.
Private helikoptre og fly fremkommer også i NARDB da databasen er koblet til luftfartsregisteret. Det er likevel ikke utstedt forberedt rekvisisjon av disse, blant annet fordi det for Forsvaret vil være mer aktuelt å fremme eventuelt behov for komplette fly- eller helikopterkapasitet med mannskap, drift og nødvendige støttesystemer fremfor isolerte flyskrog.
Slike mer komplekse behov for luftfartskapasitet, med detaljert angivelse av hvilke typer tjenester eller kapasiteter, vil Forsvaret måtte fremme og avstemme med aktuelt fagdepartement. Dette gjøres i form av en såkalt behovsoppgave i tråd med rekvisisjonsforskriften. For å møte krav i planverk vurderer Forsvaret dette i den videre utviklingen og bruken av rekvisisjonsordningen. Forsvaret skal eksempelvis i det videre arbeidet med rekvisisjon og behovsoppgaver vurdere hvilke krav til leveranser, produksjon og beholdning som kan stilles til næringslivsaktører.
Vurderinger av luftfartskapasitet må også skje i lys av nasjonale og folkerettslige rammer. Disse hensynene vil være styrende for hvordan eventuell behovsoppgave/rekvisisjon kan imøtekommes, og sikre at grunnleggende rettssikkerhetsprinsipper blir ivaretatt.
Forsvaret samvirker med Luftfartstilsynet, Avinor, Statens vegvesen, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap og andre beredskapsmyndigheter for å vurdere hvilke typer ressurser som kan være aktuelle og hvordan de eventuelt kan tilgjengeliggjøres. I tillegg skjer det koordinering og avstemming med statsforvalterne i fylkene, som har en viktig rolle i regional beredskap og i samordningen mellom sivile og militære aktører.
Totalforsvarsmekanismene forutsetter et strukturert og tillitsbasert samarbeid mellom militære og sivile myndigheter. Forsvaret vil derfor fortsette å videreutvikle ressursdatabasen NARDB og arbeidet med forberedt rekvisisjon i tett samarbeid med relevante etater, statsforvaltere og øvrige beredskapsaktører – med sikte på at nødvendige ressurser kan gjøres tilgjengelige på en forutsigbar måte ved behov.