Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Arne Sortevik (FrP) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:774 (2011-2012)

Innlevert: 03.02.2012
Sendt: 03.02.2012
Besvart: 13.02.2012 av justis- og beredskapsminister Grete Faremo

Arne Sortevik (FrP)

Spørsmål

Arne Sortevik (FrP): Fortsatt skaper mangel på varetektsplasser i Bergen problemer for politiet. Siste eksempel er omtalt i Bergensavisen 2.2.2012. Politiet var nær ved å måtte løslate en rans- og voldsmann pga. mangel på plass. Problemet har vært kjent gjennom flere tiår. Bergen Fengsel har 250 plasser; der sitter nå 110 i varetekt. Om det ikke kan flyttes fanger til andre steder i landet må kriminelle løslates før tiden. Situasjonen skaper utrygghet blant byens befolkning.
Hva vil statsråden gjøre på kort sikt for å bedre situasjonen?

Begrunnelse

Grete Faremo (A)

Svar

Grete Faremo: Justisdepartementet er godt kjent med utfordringene i Bergensregionen.
Departementet har gitt Kriminalomsorgens sentrale forvaltning (KSF) i oppdrag å utarbeide en samlet kapasitetsplan med enhetsstruktur for fengslene og friomsorgskontorene. I planen skal vurderes hvordan kapasiteten i kriminalomsorgen bør settes sammen for å dekke fremtidig kapasitetsbehov og legge til rette for en straffegjennomføring etter intensjonene i St.meld. nr. 37 (2007-2008) Straff som virker - mindre kriminalitet - tryggere samfunn.
Det skal også vurderes hvor enhetene bør lokaliseres med hensyn til bl.a. nærhetsprinsippet og innsattes hjemsted, og hvor store enhetene bør være for å sikre et godt innhold i straffegjennomføringen. I tillegg skal det gjøres en vurdering av enhetenes bygningsmessige tilstand og hvordan fengslene bør være utformet for å tilfredsstille kravene til moderne straffegjennomføring. Strukturen i Kriminalomsorgen region vest, herunder Bergensregionen, vil bli vurdert i forbindelse med planen. Planen forventes å foreligge i løpet av første halvår 2012.
Departementet vurderer flere tiltak for å redusere soningskøen og sikre tilstrekkelig kapasitet i kriminalomsorgen, blant annet ved å øke bruken av alternative straffereaksjoner og -gjennomføringsformer og å overføre flere utenlandske innsatte til fortsatt soning i eget hjemland. Departementet arbeider med en proposisjon der det foreslås at elektronisk kontroll kan benyttes som varetektssurrogat. Proposisjonen planlegges lagt frem for Stortinget i løpet av våren.
Departementet planlegger å omgjøre en avdeling ved Ullersmo fengsel til en avdeling primært forbeholdt utenlandske innsatte som skal utvises og uttransporteres av politiet eller overføres til fortsatt straffegjennomføring i hjemlandet, jf. Prop. 1 S (2011-2012) for Justisdepartementet. Tiltaket vil effektivisere uttransportering og soningsoverføring av utenlandske innsatte. I 2011 ble det overført 52 utenlandske innsatte til soning i hjemlandet. Når avtalene om soningsoverføring med Romania, Litauen og Latvia får effekt tas det sikte på å øke antall overføringer.
For å lette presset på varetekt i Kriminalomsorgen region vest, vil det fortsatt bli prioritert å overføre flere innsatte fra Bergen fengsel til ulike fengsler i østlandsområdet.