Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:79 (2014-2015)
Innlevert: 17.10.2014
Sendt: 17.10.2014
Besvart: 30.10.2014 av justis- og beredskapsminister Anders Anundsen

Iselin Nybø (V): Deler justisministeren denne bekymringen, og vil justisministeren ta nødvendige grep for å avhjelpe situasjonen?
Hovedredningssentralen Sør-Norge er bekymret for underbemanning hva antall redningsledere angår, sett opp i mot antall redningsaksjoner sentralen har i året. De ansatte ved sentralen frykter at liv kan gå tapt hvis sentralen ikke straks får økt antallet redningsledere slik at de kan være tre på vakt til enhver tid.

Anders Anundsen: Antallet hendelser som har involvert Hovedredningssentralene (HRS) er mer enn doblet de siste ti årene. I 2013 bisto HRS i 8 036 hendelser. Pr 31. august 2014 er det registrert 6288 hendelser, en økning på 547 hendelser (9,5 %) sammenlignet med samme periode i 2013. Bare i juli bisto HRS i Sør-Norge i over 1 000 hendelser. Til sammenligning bisto HRS i 7 369 hendelser i 2011 og 7 364 i 2012.
Det har samtidig vært en gradvis økning i antall ansatte på HRS siden 1980, da det var totalt 15 ansatte, til 43 i dag. Den største økningen gjelder redningslederstillingene.
HRS skal være i stand til å lede og koordinere redningsaksjoner på en forsvarlig måte.
Bevilgningen til HRS ble styrket med 9 mill. kroner i statsbudsjettet for inneværende år, jf. Innst. 6 S (2013–2014). Formålet var bl.a. å styrke HRS sin operative evne til å lede og koordinere redningsaksjoner, øke tilsynet med de lokale redningssentralene og ivareta viktige samvirkeoppgaver.
Ettersom det er ulik belastning på de to HRSer det viktig å arbeide for best mulig bruk av de samlede ressurser både administrativt og operativt. Jeg er opptatt av å få til god samhandling og samordning på oppgaveløsningen på alt i fra håndtering av hendelser til samvirkeoppgaver, økonomistyring og administrative oppgaver for øvrig. Det er i dag to redningsledere på vakt 24/7 ved hver av de to sentralene, altså samlet fire redningsledere på vakt til enhver tid. De to sentralene kan ved behov avlaste hverandre i perioder med høy belastning, noe som sikrer robusthet i organisasjonen.
Jeg vil følge utviklingen på HRS, og løpende vurdere behovet for ytterligere styrking av bemanningen på HRS.