Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Stefan Heggelund (H) til kunnskapsministeren

Dokument nr. 15:201 (2015-2016)

Innlevert: 13.11.2015
Sendt: 13.11.2015
Besvart: 19.11.2015 av kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen

Stefan Heggelund (H)

Spørsmål

Stefan Heggelund (H): Hva er årsaken til at sosionomutdanningen ikke ble løftet fra finansieringskategori F til kategori E i forslaget til statsbudsjett, og er dette noe statsråden vil vurdere i fremtiden?

Begrunnelse

God utdanning og høy kompetanse er viktig for at velferdstjenestene våre skal fungere. I dette har sosionomene en viktig rolle. Utdanningen må på en tilfredsstillende måte forberede studentene på helse- og sosialtjenestenes komplekse utfordringer og oppgaver. Alle profesjonsutdanninger med praksis og ferdighetstrening, unntatt sosionomutdanningen, ligger i dag i kategori E.

Torbjørn Røe Isaksen (H)

Svar

Torbjørn Røe Isaksen: I finansieringssystemet for universiteter og høyskoler er de ulike utdanningene fordelt på kategoriene A-F, med ulike satser for de ulike kategoriene. Disse satsene skal reflektere ulik grad av undervisnings- og forskningsintensitet. Størrelsen er også ment å ta hensyn til at ulike utdanninger har ulikt utstyrsbehov og ulike undervisningsformer. På bakgrunn av dette er sosialfag på lavere grads nivå i utgangspunktet plassert i kategori F.
Barnevernspedagogutdanningen ble flyttet fra kategori F til kategori E fra høsten 2014. Begrunnelsen til Stortinget var blant annet et ønske om økt kvalitet i utdanningene og derigjennom bedre barnevernstjenester.
Det er imidlertid viktig å understreke at satsene for de ulike kategoriene ikke er ment å gi en presis kostnadsdekning for de enkelte utdanningene. Universiteter og høyskoler er rammefinansierte. Da nytt finansieringssystem ble innført i 2002, ble det vedtatt få og grove kategorier av hensyn nettopp til institusjonenes faglige frihet og frihet til selv å disponere sine budsjettmidler.
Å flytte også sosionomutdanningen til kategori E vil være et budsjettmessig spørsmål. Regjeringen har ikke funnet rom for å prioritere dette i vårt forslag til budsjett for 2016. Hvorvidt dette kan være aktuelt for senere år, må jeg få komme tilbake til i de årlige statsbudsjettene.