Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Anniken Huitfeldt (A) til utenriksministeren

Dokument nr. 15:1005 (2017-2018)

Innlevert: 20.02.2018
Sendt: 21.02.2018
Besvart: 28.02.2018 av utenriksminister Ine Eriksen Søreide

Anniken Huitfeldt (A)

Spørsmål

Anniken Huitfeldt (A): For hvilke typer forsvarsmateriell ble det utstedt utførselslisenser for til Saudi-Arabia i 2017, fordelt på A-materiell, B-materiell, flerbruksvarer til militær sluttbruk og tjenester/reparasjoner, og fordelt etter vareposisjonene i liste I (ML 1-ML 22)?

Begrunnelse

Ine Eriksen Søreide (H)

Svar

Ine Eriksen Søreide: Norge utsteder ikke eksportlisenser for A-materiell til Saudi-Arabia.
Utenriksdepartementet har siden 1996 fremlagt årlige meldinger til Stortinget om eksporten av forsvarsmateriell, fordelt på A- og B-materiell. Meldingen gir også informasjon om eksport av flerbruksvarer til militær bruk, samt verdien av tjenesteytelser og reparasjoner knyttet til Utenriksdepartementets liste I (forsvarsmateriell).
Verdien av denne eksporten i 2017 vil foreligge i neste stortingsmelding om eksport av forsvarsmateriell fra Norge i 2017, eksportkontroll og internasjonalt ikke-spredningsarbeid. Departementet jobber med meldingen om eksporten i 2017. Meldingen planlegges fremlagt for Stortinget i løpet av første halvår 2018, så sant det er praktisk mulig.