Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Ruth Grung (A) til kultur- og likestillingsministeren

Dokument nr. 15:1366 (2018-2019)

Innlevert: 01.04.2019
Sendt: 01.04.2019
Besvart: 08.04.2019 av kultur- og likestillingsminister Trine Skei Grande

Ruth Grung (A)

Spørsmål

Ruth Grung (A): Kultur utvikler identitet, kreativitet, demokrati og styrker fellesskap. Historisk har vi brukt kulturpolitikk aktivt i nasjonsbygging. De sist tiårene har staten prioritert milliardinvesteringer i kulturinstitusjoner i Oslo på bekostning av resten av landet. En slik maktsentralisering splitter landet og skaper et A- og B-lag innen kultur, og oppleves som arrogant.
Er ikke statsråden bekymret for legitimiteten til kulturpolitikken, dersom det statlige ansvaret kun skal omfatte kulturinstitusjoner i Oslo?

Begrunnelse

Trine Skei Grande (V)

Svar

Trine Skei Grande: Stortingsrepresentanten har selvsagt rett i sin beskrivelse av kulturens viktighet. Vi er også enige om nødvendigheten av at statens kulturpolitikk favner hele landet.
Ser vi på de statlige investeringene i kulturbygg de siste tiårene, fremgår det at staten har vært markant til stede over hele landet, deriblant ved medfinansiering av Kilden kulturhus og Kunstsiloen i Kristiansand, Konserthuset i Stavanger, Stormen kulturhus i Bodø og Hålogaland teater i Tromsø.
Staten har også medvirket økonomisk ved en rekke prosjekter i Trøndelag, deriblant Rockheim, Ringve museum, Orkla Industrimuseum og Trøndelag teater.
I Bergen medvirker staten substansielt til ombyggingen av Sentralbadet til scenekunsthus, og det er i flere runder bevilget midler til bygningsmessige oppgraderinger og annen infrastruktur ved kunstmuseet KODE og ved Bymuseet i Bergen. Departementet arbeider for tiden dessuten med å finne løsninger for oppgradering og utvidelse av Den Nationale Scene i samme by; det er allerede bevilget midler til tak- og fasadearbeider på den fredede teaterbygningen.
I min periode som kulturminister har jeg sørget for investeringsmidler til kulturbygg ved museer og scenekunstinstitusjoner over hele landet, fra Lyngdal i sør til Vadsø i nord. Dette er prosjekter med solid lokal og regional forankring. Dette er de kulturbyggene lokalsamfunnene selv har uttrykt behov for, og som staten har gått inn og støttet økonomisk. I statsbudsjettet for 2019 alene klarte vi å få på plass 18 nye slike prosjekter. I tillegg har Statsbygg fått grønt lys for å realisere det lenge planlagte nybygget for Saemien Sijte på Snåsa.
I disse dager ferdigstiller Statsbygg det nye helsearkivet på Tynset, og ved Nasjonalbiblioteket i Rana pågår arbeidene med å utvide sikringsmagasinene i fjellet. Alt i alt har staten fra 1990-tallet og fram til dags dato foretatt betydelige investeringer i bygninger og annen infrastruktur for Nasjonalbiblioteket i Mo i Rana.
For Arkivverket har staten gjort store investeringer ved flere av etatens avdelinger, ikke minst i Bergen.
At staten de siste tiårene samtidig har store prosjekter i Oslo, har dels sammenheng med hovedstadsfunksjonen og dels med det faktum at en betydelig andel av landets befolkning er bosatt i den tilhørende regionen.
Selv om vi kan komme til å stå foran år med trangere budsjettrammer, er det min klare intensjon at vi skal fortsette å prioritere viktige kulturbyggprosjekter med god spredning over hele landet også i de kommende årene.