Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:815 (2019-2020)
Innlevert: 30.01.2020
Sendt: 31.01.2020
Besvart: 10.02.2020 av samferdselsminister Knut Arild Hareide

Siv Mossleth (Sp): Endringer i inntektsnøklene har gitt kutt i statens overføringer til Nordland og vedtak om innfasing av 0-utslippsferger førte til store investeringskostnader. Dette førte til dyrere fergebilletter for de som er avhengig av ferge, som igjen førte til et kystopprør. Nordland har tatt konsekvensene av de sterke reaksjonene fra kystfolket og billettprisene er satt ned, det fører til økonomisk usikkerhet i fylkeskommunen.
Hvilke tiltak vil statsråden bidra med for å gjøre det lettere for fylker med store fergeutgifter?

Knut Arild Hareide: Ferjedrifta har hatt en sterk kostnadsøkning i de senere årene. Økningen har kommet i en periode med konkurranseutsetting av mange ferjesamband. Flere forhold forklarer kostnadsøkningen. Overgang til null- og lavutslippsteknologi er en ting. Tilbudsforbedringer, økte kostnader til drivstoff og lønninger, flere fartøyer og fornying av ferjeflåten er vel så viktige grunner til at kostnadene har økt. Resultatet etter gjennomførte konkurranser er et i hovedsak bedre ferjetilbud og en fornyet flåte. Ikke mindre enn 60 fartøyer er bygget eller kontraherte etter 2015.
Utgifter til ferjedrift dekkes av offentlige tilskudd og billettinntekter. I fylkeskommunal ferjedrift dekker fylkeskommunene langt over halvparten av kostnadene.
I en del fylkeskommuner har utgiftene til ferjedrift økt så mye at fylkeskommunene har valgt å sette opp takstene betydelig. Kombinasjonen av dette og innføring av AutoPASS for ferjer har skapt en del uro langs kysten. Økningen i billettpriser har etter mitt syn vært for høy i enkelte tilfeller, og går ut over næringsliv og befolkning. Som distriktsminister Linda Hofstad Helleland og jeg sa da vi besøkte Møre og Romsdal, ønsker vi å gå i dialog med fylkeskommunene for å diskutere situasjonen.
Samlet sett har fylkeskommunene hatt gode økonomiske resultater de siste årene og går inn i 2020 med et godt økonomisk grunnlag. Noen fylkeskommuner har likevel sett seg nødt til å sette opp ferjeprisene for å komme i mål med sine budsjetter.
Vi vil invitere ferjefylker til en dialog, og et møte er berammet i begynnelsen av mars.