Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1129 (2020-2021)
Innlevert: 29.01.2021
Sendt: 01.02.2021
Besvart: 09.02.2021 av forsvarsminister Frank Bakke-Jensen

Cecilie Myrseth (A): På hvilket grunnlag fant regjeringen det forsvarlig å ta imot over 3 000 soldater til Nord-Norge for å gjennomføre øvelsen Joint Viking sterkt i strid med advarsler og råd fra helsemyndighetene?
Gjennom flere medieoppslag kan vi lese om advarsler fra både FHI og helsemyndighetene mot unntakende fra smittevernreglene for gjennomføring av øvelsen joint vinter i nord-Norge, advarsler som regjeringen har valgt å ikke følge opp. 3000 soldater ble samlet i Nord-Norge og i dag ble det påvist at to positive koronaprøver av den muterte varianten, hos britisk personell som kom til Norge for å delta i øvelsen. Øvelsen er som kjent avlyst etter at soldatene var på plass i nord.

Frank Bakke-Jensen: En viktig del av grunnlaget for å ta imot alliert personell til indre Troms er at allierte lands øving og trening i Norge er en grunnleggende del av norsk sikkerhets- og forsvarspolitikk. Norges sikkerhet er avhengig av at vi trener og øver sammen med NATO-allierte som gjennom sin tilstedeværelse viser både vilje, evne og forpliktelse til å forsvare Norge. Alliertes vinterøving- og trening og øvelsen Joint Viking er viktig for samvirke med norske styrker og for Forsvarets operative evne. Hoveddelen av det allierte personellet ankom indre Troms i januar. Formålet var å gjennomføre øving og trening under vinterforhold. Som en del av denne allierte øvings- og treningsaktiviteten var det planlagt at deler av det allierte personellet også skulle delta på den fellesoperative øvelsen Joint Viking.
Regjeringen har fortløpende veid sikkerhets- og forsvarspolitiske hensyn opp mot smittevernmessige hensyn og de smittevernfaglige tilrådingene fra Helsedirektoratet og Folkehelseinstituttet. Regjeringen har på den bakgrunn flere ganger gjort tilpasninger i covid-19-forskriftens bestemmelse om særlige regler om innreisekarantene for militært personell. Da det ble klart at den samlede smittesituasjonen i Norge var blitt mer krevende, blant annet som følge av oppdagelsen av flere tilfeller av det muterte britiske viruset, besluttet regjeringen å avlyse øvelsene Joint Viking og Rein 1 i Indre Troms.
Forsvarets smitteverntiltak er basert på nasjonale bestemmelser som er fastsatt i forskrift. Forsvaret har forholdt seg til det enhver tid gjeldende regelverket. Det er tillatt for alliert personell å gjennomføre karantene i grupper. Andre tiltak er innført for å kompensere for dette. Til forskjell fra sivilt innreisende til Norge har alliert personell vært underlagt Forsvarets kontroll og oppfølging etter ankomst. Dette for å sikre at testing og karantene faktisk gjennomføres og sikre at alliert personell ikke er i kontakt med norsk militært personell eller lokalbefolkning under karanteneperioden. I forbindelse med innreisetest og påfølgende testing er det blitt oppdaget flere tilfeller av covid-19-smitte blant alliert personell. Dette personellet er blitt isolert og fulgt opp. Så langt er det ikke konstatert smitteoverføring til norsk militært personell eller lokalbefolkning.
Den sikkerhetspolitiske situasjonen i våre nærområder er den samme som før pandemien startet, og betydningen av å opprettholde alliert aktivitet i Norge er like viktig som tidligere. Det vil derfor fortsatt være alliert aktivitet i Norge, som den amerikanske flystyrken på Ørlandet er et eksempel på.