Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Hans Andreas Limi (FrP) til finansministeren

Dokument nr. 15:2471 (2020-2021)

Innlevert: 15.06.2021
Sendt: 15.06.2021
Besvart: 23.06.2021 av finansminister Jan Tore Sanner

Hans Andreas Limi (FrP)

Spørsmål

Hans Andreas Limi (FrP): V og KrF tvang igjennom en rekke avgiftsøkninger da daværende regjeringspartier H og FrP måtte inngå budsjettforlik med dem, men statens inntekter fra særavgiftene falt allikevel med flere milliarder i samme periode.
Kan det bes om en oversikt over endringer i avgifter og gebyrer som er vedtatt av Stortinget i budsjettene fra 2014 til og med RNB2021 med påløpt proveny, der endringer som trådte i kraft i løpet av året viser helårsvirkningen, der oppheving av flypassasjeravgift er med, mens midlertidige mva.-tiltak holdes utenfor?

Begrunnelse

Listen over uheldige avgiftsøkninger som V og KrF som opposisjonspartier fikk gjennomslag for da FrP var i regjering var alt for lang, for eksempel fikk V og KrF gjennomslag for økt mineraloljeavgift på såkalt avgiftsfri diesel, økt elavgift, økt CO2-avgift på innenriks luftfart, økt generell sats på CO2-avvgift, ny plastposeavgift, ny papirposeavgift, økt smøreoljeavgift, ny flypassasjeravgift, økt avgift på HFK og PFK og økt sjokolade- og sukkervareavgift. Etter at Fremskrittspartiet gikk ut av regjering har pilene heldigvis gått i riktig retning. FrP har nå fått fjernet sjokolade- og sukkervareavgiften, FrP har fjernet flypassasjeravgiften, FrP har fjernet avgiften på alkoholfrie drikkevarer, og FrP har også blant annet redusert avgiftene på MC og snøscooter. Det hadde derfor vært flott å få en komplett oversikt over hva som har skjedd fra 2013 og frem til i dag.

Jan Tore Sanner (H)

Svar

Jan Tore Sanner: