Ingvild Wetrhus Thorsvik (V): Hvordan vil statsråden sørge for at det er et tilstrekkelig antall døgnbehandlingsplasser for personer med spiseforstyrrelser i hele landet og hvordan vil hun sørge for at helseforetakene har tilgang på nok helsepersonell med tilstrekkelig og riktig kompetanse?
Begrunnelse
I slutten av september ble det kjent at heldøgnstilbud for pasienter i Agder med alvorlig spiseforstyrrelse legges ned og omgjøres til et dagtilbud, jf. https://www.fvn.no/nyheter/lokalt/i/2B8VPa/paaroerende-i-sjokk-legger-ned-doegntilbud-for-pasienter-med-alvorlige-spiseforstyrrelser Det er seks heldøgns sengeplasser ved avdelingen, som er lokalisert til klinikk for psykisk helse i Arendal. Flere av pasientene måtte ut kun to dager etter at de fikk varsel om nedleggelsen.
Nedleggelsen av tilbudet skyldes ifølge saksfremlegget til styremøtet til Sørlandet Sykehus HF mangel på spesialister. Det er altså ikke begrunnet i faglige vurderinger eller ut fra pasientenes behov.
Ifølge framskrivinger innen psykisk helsevern forventes det en sterk økning av personer som vil ha behov for hjelp knyttet til spiseforstyrrelser. Vi vet også at dette er en utfordring som har økt under pandemien, og at menneskene som arbeider med dette, sier at de som søker hjelp, blir stadig yngre. For mange pasienter er det ikke tilstrekkelig med poliklinisk behandling og oppfølging, og det er helt klart behov for døgnbehandlingsplasser for enkelte. Ved denne nedleggelsen risikerer man også å rive opp et allerede etablert miljø i Agder, som kan være vanskelig å gjenoppbygge.
I spørretimen 23. mars i år spurte jeg statsråden hva hun ville gjøre for å sikre at personell med riktig og tilstrekkelig kompetanse innenfor spiseforstyrrelser er tilgjengelig for helseforetakene. Statsråden viste til helsepersonellkommisjonen og sykehusbudsjettet, som legger opp til at sykehusene har ansvaret for å utdanne spesialistene, men kom ikke med noen konkrete kortsiktige tiltak fra regjeringens side. Jeg spurte videre hva helseministeren ville gjøre for å sikre tilstrekkelig antall behandlingsplasser for barn som sliter med spiseforstyrrelser. Statsråden svarte da at «[regjeringen] har også sagt at vi ikke skal fortsette den nedbyggingen av døgnplasser som vi har sett de siste 20 årene. Den stopper på vår vakt. Målet er å øke kapasiteten.» Likevel ser vi nå at døgnbehandlingsplasser legges ned, nettopp på denne regjeringens vakt.