Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1903 (2022-2023)
Innlevert: 03.04.2023
Sendt: 11.04.2023
Besvart: 18.04.2023 av olje- og energiminister Terje Aasland

Terje Halleland (FrP): Hvor mange nye årsverk er det blitt hos NVE som er dedikert til arbeid knyttet til å behandle søknader for henholdsvis å knytte seg til kraftnettet og for å bygge ut nettkapasiteten?
NVE har de siste årene opplevd en kraftig vekst i antall søknader for å knytte seg til kraftnettet. Det har ført til at NVE i dag har kø av saker som venter på behandling. NVE har fått økte bevilgninger over flere år, også i inneværende års statsbudsjett. Mye av dette er øremerket nye stillinger til behandling av konsesjonssaker.

Terje Aasland: Det er på bakgrunn av økt bevilgning til behandling av nettsaker, jf. Prop. 1 S (2021-2022), ansatt syv personer i nye stillinger i NVEs Energi- og konsesjonsavdeling i 2022. I tillegg er det ansatt en person i avdeling for IKT og informasjonsforvaltning for å støtte opp om digitalisering av oppgavene.
På bakgrunn av ytterligere økt bevilgning til behandling av nett- og produksjonssaker i statsbudsjettet for inneværende år, jf. Prop. 1 S (2022-2023), opplyser NVE at det tas sikte på å ansette 17 personer i løpet av 2023 for å øke konsesjonsbehandlingskapasiteten for produksjon og nett. Det tas videre sikte på å ansette 3 personer for å styrke arbeidet med digitalisering av kraftsystemutredninger og konsesjonsprosessene. Disse stillingene vil ikke gi hele årsverk før i 2024, siden NVE ikke kunne påbegynne ansettelsesprosessene før statsbudsjettet for 2023 var ferdigbehandlet.