Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om at _seismiske undersøkelser i Nordsjøen_ i tidsrommet 15. april til 15. oktober vil medføre betydelige økonomiske tap i fiske og hvalfangst
Datert: 10.05.2001
Fremsatt av: Arvid Falch (TF)
Besvart på vegne av: Olje- og energiministeren
Besvart: 16.05.2001 av fiskeriminister Otto Gregussen

Steinar Bastesen (TF): Oljedirektoratet har gitt tillatelse til seismisk undersøkelse EBS00 ved TGS-NOPEC, i tidsrommet 15. april - 15. oktober 2001 i Nordsjøen. Det drives viktige fiskerier etter tobis og hval i denne perioden og i dette området. Seismisk aktivitet vil skremme både fisk og hval. Reduserte fangster og økonomiske tap blir betydelige.
Vil statsråden sørge for at fiskerne blir hørt og aktiviteten stoppet til klagen er behandlet, og hvilke tiltak vil bli iverksatt for at fiskerne skal bli hørt i fremtiden?