Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om statsråden er fornøyd med _utviklingen av arbeidsledigheten_, sysselsettingsgraden og antallet sosialhjelpsmottakere under denne regjeringa
Datert: 08.03.2017
Besvart: 08.03.2017 av arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie

Dag Terje Andersen (A): Etter snart 3,5 år med den mest høyreorienterte regjeringa Norge har hatt i moderne tid, ser vi klare resultater av politikken:
Forskjellene i Norge øker.
Arbeidsledigheten holder seg høy og stiger fortsatt i noen fylker, bl.a. i mitt hjemfylke, Vestfold, der økningen har vært på 6 pst. det siste året.
Sysselsettingsgraden har gått ned, fra 68,5 pst. til 66,8 pst., fra 2013 til 2016.
Enda mer alvorlig: Vi ser nå også at arbeidsstyrken blir redusert.
Samtidig ser vi at antallet sosialhjelpsmottakere øker. Antallet langtids sosialhjelpsmottakere øker. Andelen uføre går opp med 4 pst. fra 2013 til 2016. Og for ungdom fra 18 til 29 år er det faktisk en økning i uførhet på 37 pst. Flere unge er utenfor.
Er statsråden fornøyd med utviklingen i Norge under denne regjeringa?