Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Spørretimespørsmål fra Hallgeir H. Langeland (SV) til utenriksministeren

Om å støtte klagen Nederland og Italia har fremmet for EU-domstolen mot _EU-direktivet om patentbeskyttelse av bioteknologiske oppfinnelser_, som de mener strider mot konvensjonen om biologisk mangfold

Datert: 18.02.1999
Besvart: 24.02.1999 av utenriksminister Knut Vollebæk

Hallgeir H. Langeland (SV)

Spørsmål

Hallgeir H. Langeland (SV): EUs direktiv om "Patentbeskyttelse av bioteknologiske oppfinnelser" (patentdirektivet) er omstridt, ikke bare i Norge, men også i EU. Regjeringen i Nederland og Italia klaget direktivet inn for EU-domstolen fordi man mener det strider mot konvensjonen om biologisk mangfold. I likhet med EU- land har Norge gjennom EØS-avtalen anledning til å støtte klagen innen 3 måneder etter offentliggjøring. Fristen løper ut 5. mars 1999.
Akter Regjeringen å benytte seg av denne anledningen?

Les hele debatten