Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Spørretimespørsmål fra Hallgeir H. Langeland (SV) til arbeids- og administrasjonsministeren

Om kva som blir gjort for å auke andelen _menn i kvinnedominerte yrke_, og om å få avsett ein likelønnspott ved lønnsoppgjeret

Datert: 25.02.1999
Besvart: 03.03.1999 av arbeids- og administrasjonsminister Eldbjørg Løwer

Hallgeir H. Langeland (SV)

Spørsmål

Hallgeir H. Langeland (SV): Sjølv om målet er å auke andelen menn i kvinnedominerte yrker, skjer det motsette. I Stavanger auka kvinneandelen i grunnskulen frå 72,3 pst. i skuleåret 1996-97 til 74,1 pst. i inneverande skuleår. Me veit alle at det meste av forklaringa er dei urimelege skilnadene i lønn mellom manns- og kvinnedominerte yrkesgrupper.
Vil statsråden sørgje for at det blir avsett ein likelønnspott ved lønnsoppgjeret, eventuelt kva blir gjort for å sikre likelønn og fleire menn i kvinnedominerte yrker?

Les hele debatten