Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Interpellasjon fra Svein Roald Hansen (A) til utenriksministeren

Interpellasjon nr. 73 (2010-2011)
Om hva som er utenriksministerens vurderinger av _Norges innsats i Menneskerettighetsrådet_ så langt
Oversendt regjeringen: 14.01.2011
Besvart: 15.02.2011 av utenriksminister Jonas Gahr Støre

Svein Roald Hansen (A)

Spørsmål

Svein Roald Hansen (A): Fra 1946 til 2006 fungerte FNs menneskerettighetskommisjon som FNs primære organ for fremme av og beskyttelse av menneskerettighetene. Den ble kritisert for å være politisert og for å la autoritære stater unndra seg kritikk og ensidig kritisere Israel. Tidligere generalsekretær i FN, Kofi Annan, uttalte i 2005 at Menneskerettighetskommisjonen bidro til å undergrave FNs kredibilitet og hadde kastet en skygge over hele FN-systemet. Fra 2006 ble FNs menneskerettighetskommisjon erstattet av FNs menneskerettighetsråd og Norge valgt inn som medlem for perioden 2009 til 2012.
Hvorledes vurderer utenriksministeren Norges innsats i Menneskerettighetsrådet så langt, og representerer det nye rådet en forbedring av FNs menneskerettighetsarbeid i forhold til den tidligere kommisjonen?

Les hele debatten