Lien, Geir Inge

Lien, Geir Inge (1972-)

Political Party:
Centre Party
Member of Parliament for
Møre og Romsdal 2021-2025
Member:
The Standing Committee on Transport and Communications
Seniority:
3 years, 88 days

Go to photo gallery (in Norwegian)

Biography

Date of birth: 30 May 1972

Parliamentary terms

Substitute Member of Parliament no. 4 for Møre og Romsdal, 2009–2013, Centre Party
Substitute Member of Parliament no. 1 for Møre og Romsdal, 2013–2017, Centre Party
Substitute Member of Parliament no. 1 for Møre og Romsdal, 2017–2021, Centre Party
Member of Parliament no. 7 for Møre og Romsdal, 2021–2025, Centre Party

Storting committees

2021–2025

Member, Standing Committee on Transport and Communications, 19 October 2021–30 September 2025

Parliamentary delegations

2021–2025

Substitute member, Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), 28 October 2021–30 September 2025