Teknisk test 17.–18. september

Tirsdag 17. og onsdag 18. september gjennomføres det tekniske tester av infrastrukturen i stortingssalen. I perioden vil blant annet talerlisten, nett-TV og førstesiden på  stortinget.no bli testet, og det kan oppleves aktivitet i disse.

Solhjell, Bård Vegar

Solhjell, Bård Vegar (1971-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Sist innvald som representant for
Akershus 2013-2017
Ansiennitet:
8 år, 0 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 22.12.1971 i Kristiansand, Vest-Agder
  • Son av pensjonist Kaare Solhjell (1946-) og pensjonist Else Vie (1942-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 11 for Akershus, 2009 - 2013, SV.
  • Representant nr 17 for Akershus, 2013 - 2017, SV.

Vararepresentasjonar

  • Medlem av regjeringa 01.10.2009-20.10.2009, Rannveig Kvifte Andresen møtte som representant.
  • Medlem av regjeringa 23.03.2012-30.09.2013, Rannveig Kvifte Andresen møtte som representant.
  • Medlem av regjeringa 01.10.2013-16.10.2013, Rannveig Kvifte Andresen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2009-2013

    Andre nestleder, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 23.03.2012
    Andre nestleder, Utenriks- og forsvarskomiteen, 22.10.2009 - 23.03.2012
    Medlem, Valgkomiteen, 05.11.2009 - 23.03.2012

    2013-2017

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 15.10.2014 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjonar

  • 2009-2013

    Medlem, Europautvalget, 20.10.2009 - 23.03.2012
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 23.03.2012

    2013-2017

    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 17.12.2015
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 17.12.2015 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyre

  • 2009-2013

    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 04.11.2009 - 29.11.2009
    Leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.03.2010 - 23.03.2012

    2013-2017

    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 16.10.2013 - 12.01.2014
    Fung. leder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 13.01.2014 - 07.02.2014
    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 08.02.2014 - 16.12.2015

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Statsministerens kontor, 17.10.2005 - 18.10.2007
    Statsråd, Kunnskapsdepartementet, 18.10.2007 - 20.10.2009
    Statsråd, Miljøverndepartementet, 23.03.2012 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Naustdal barne- og ungdomsskole 1978-1987
  • Førde Gymnas, allmennfag 1987-1990
  • Cand.polit. i statsvitenskap, UiO og UiB 1991-2000

Yrke

  • Lærer Instedalen skule 1990-1991
  • Funksjonær i Posten 1996-1996
  • Politisk rådgiver i SVs stortingsgruppe 2000-2001

Verv

Offentlege verv

  • Medlem Forsvarspolitisk utvalg 1999-2000
  • Medlem Kringkastingsrådet 2001-2005

Tillitsverv i parti

  • Medlem Sentralstyret i Sosialistisk ungdom 1991-1992
  • Nestleder Sosialistisk Ungdom 1992-1994
  • Medlem Styret i Hordaland SV 1996-1997
  • Medlem Sosialistisk Venstrepartis sentralstyre 1999-2001
  • Partisekretær SV 2001-2005, nestleder 2007-2015

Tillitsverv i organisasjonar

  • Medlem Rådet i Nei til EU 1992-1993
  • Leder Bergen Sosialistisk Studentlag 1996-1997

Litteratur

  • Solhjell, Bård Vegar: Solidaritet på ny, Samlaget Oslo 2011
  • Solhjell, Bård Vegar: Sjakk - ei kjærleikshistorie, Samlaget Oslo 2014