Widvey, Thorhild

Widvey, Thorhild (1956-)

Parti:
Høyre
Sist innvald som representant for
Rogaland 1993-1997
Ansiennitet:
8 år, 3 dagar

Gå til biletgalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Fødd 09.01.1956 i Avaldsnes, Rogaland
  • Dotter av maskinsjef Aksel Widvey og Tordis Marie Vikshåland

Stortingsperiodar

  • Vararepresentant nr 3 for Rogaland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 1993 - 1997, H.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 1989-93

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjonar

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1991 -

    1993-97

    Varamedlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 04.11.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyre

  • 1993-97

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Fiskeridepartementet, 18.06.2002 - 31.01.2003
    Statssekretær, Utenriksdepartementet, 31.01.2003 - 18.06.2004
    Statsråd, Olje- og energidepartementet, 18.06.2004 - 17.10.2005
    Statsråd, Kulturdepartementet, 16.10.2013 - 31.12.2013
    Statsråd, Kulturdepartementet, 01.01.2014 - 16.12.2015

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1975
  • Idrætshøjskolen i Århus 1975-1976

Yrke

  • Idrettsleder HVPU-institusjon 1976-1982, 1986
  • Prosjektleder Karmøy kommune 1983-1985
  • Markedskonsulent Rica-hotellene i Haugesund 1987-1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Karmøy kommunestyre 1979-1983
  • Medlem Karmøy formannskap 1983-1987, 1987-1989

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1987-1989

Offentlege verv

  • Medlem Kulturstyret, Karmøy 1979-1983
  • Varamedlem en rekke kommunale nemnder 1979-1989
  • Varamedlem en rekke fylkeskommunale nemnder 1979-1989
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Karmøy 1983-1987
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Rogaland 1987-1989
  • Medlem Sektorstyret for somatiske sykehus 1987-1989
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Rogaland, 1988-1990
  • Nestformann Norges reiselivsråd frå 1990
  • Medlem Styret for Nortraships Sjømannsfond frå 1990
  • Medlem Utvalg for sikkerhetspolitikk, nedrustning og internasjonale utfordringer mot norsk sikkerhet frå 2007

Tillitsverv i parti

  • Medlem Karmøy Høyres styre og arbeidsutvalg frå 1980
  • Medlem Rogaland Høyres styre og arbeidsutvalg frå 1985
  • Gruppeleder Høyres kommunestyregruppe i Karmøy 1987-1989
  • Medlem Sentralstyret i Høyre frå 2008

Tillitsverv i organisasjonar

  • Forbundmedlem Styret i Norges Handicapidrettsforbund (NHIF) 1983-1987
  • Viseformann Norges Handicapidrettsforbund (NHIF) 1985-1987
  • Medlem Norges Idrettsforbunds IPU-utvalg (Idrett for psykisk utviklingshemmede) frå 1988
  • Nestleder Europabevegelsen i Norge frå 1992
  • Leder Sjømannskirkens hovedstyre frå 2009

Andre administrative verv

  • Leder Styret for stiftelsen Hiimsmoenkollektivet frå 1988
  • Medlem Styret i Aker Drilling ASA frå 2005
  • Medlem Styret for Bjørge ASA frå 2006