Tajik, Hadia

Tajik, Hadia (1983-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Rogaland 2017-2021
Første nestleder
Finanskomiteen
Ansiennitet:
10 år, 22 dagar

Gå til biletgalleri

Tilhøyrer

Finanskomiteen

Første nestleder
08.10.2019 - 30.09.2021

Arbeiderpartiet

Nestleder gruppestyret
01.10.2017 - 30.09.2021

Biografi

Personalia

  • Fødd 18.07.1983 i Strand, Rogaland
  • Dotter av M. Sarwar Tajik (1947-) og Safia Qazalbash (1948-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 15 for Oslo, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 3 for Oslo, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 2017 - 2021, A.

Vararepresentasjonar

  • Medlem av regjeringa 21.09.2012-30.09.2013, Karin Yrvin møtte som representant.
  • Medlem av regjeringa 01.10.2013-16.10.2013, Prableen Kaur møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 21.09.2012
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 20.10.2009 - 21.09.2012

    2013-2017

    Medlem, Justiskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Leder, Justiskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 12.10.2017 - 17.10.2017
    Første nestleder, Arbeids- og sosialkomiteen, 17.10.2017 - 04.10.2019
    Medlem, Finanskomiteen, 04.10.2019 - 08.10.2019
    Første nestleder, Finanskomiteen, 08.10.2019 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjonar

  • 2009-2013

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 05.11.2009 - 09.10.2012
    Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 21.09.2012

Medlemskap i gruppestyre

  • 2013-2017

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 16.06.2015 - 30.09.2017

    2017-2021

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 01.12.2006 - 22.02.2008
    Politisk rådgiver, Statsministerens kontor, 21.02.2008 - 20.10.2008
    Politisk rådgiver, Justis- og politidepartementet, 20.10.2008 - 30.03.2009
    Politisk rådgiver, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 30.03.2009 - 30.09.2009
    Statsråd, Kulturdepartementet, 21.09.2012 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bjørheimsbygd barneskole 1990-1996
  • Tau ungdomsskole 1996-1998
  • Strand vgs., allmennfag 1998-2001
  • BA i journalistikk, Høgskolen i Stavanger 2001-2004
  • MA i menneskerettigheter, Kingston University, England 2004-2006
  • 1.-3. avd. jus, UiO 2005-2006
  • 4.-5. avd. jus, (master i rettsvitenskap), UiO 2010-2012

Yrke

  • Journalistvikar, bl.a. Aftenposten, VG, Dagbladet, Stavanger Aftenblad 2001-2006

Medaljar og utmerkingar m.m.

  • Æresdoktorat, Kingston University i England 2014

Verv

Offentlege verv

  • Medlem Språkrådets fagråd for samfunn og høyere utdannelse 2007-2009

Tillitsverv i parti

  • Leder Strand AUF 1999-2002
  • Politisk nestleder AUF i Rogaland 2001-2003
  • Medlem Programkomiteen i Ap 2007-2009, 2011-2012 (leder av velferdsutvalget)
  • Medlem Sentralstyret i AUF 2008-2010
  • Medlem Styret i Kvinnenettverket i Oslo A 2008-2011
  • Medlem Styret i Internasjonalt Forum i Oslo A 2009-2012
  • Medlem programkomiteen i Grünerløkka Ap 2014-2015
  • Nestleder DNA frå 2015

Litteratur

  • Tajik, Hadia (red.): Svart på Hvitt, Tiden Norsk forlag 2001
  • Giske, Trond (red.): "Hvem snakker for Bob Kåre?", i Mangfold eller enfold, Aschehoug 2009